Aktualności

Olbrzymie zainteresowanie programami wsparcia samorządu województwa

2019.06.18 15:50 , aktualizacja: 2019.06.19 14:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Infografika przedstawiająca po lewej stronie kwoty przeznaczone na programy wsparcia, a po prawej - fragment zdjęcia z placu zabaw. Widać drabinki wspinaczkowe (arch. UMWM)

Radni województwa mazowieckiego zatwierdzili przyznanie dofinansowania w ramach programów wsparcia. Rozwój bazy sportowej, nowe pracownie informatyczne i językowe, aktywizacja sołectw czy modernizacja dróg powiatowych i gminnych oraz projekty edukacyjne i kulturalne to tylko część zadań, których realizacja będzie możliwa dzięki środkom samorządu Mazowsza. W sumie na ten cel przeznaczono blisko 84,1 mln zł.

 

– Zakończyliśmy już nabory do naszych tegorocznych programów wsparcia. Po raz kolejny pomagamy lokalnym samorządom w realizacji ważnych dla mieszkańców inwestycji, na które w budżetach zabrakło już środków. Dodatkowe fundusze na rozwój mazowieckich gmin to nasza odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez Mazowszan. Dzięki programom pomocowym wspieramy równomierny rozwój województwa mazowieckiego – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku programy wsparcia cieszyły się dużą popularnością. W ramach czterech już rozstrzygniętych złożono 1674 wnioski, a aż 1434 zostało dofinansowanych. W sumie na ten cel z budżetu Mazowsza przeznaczono blisko 84,1 mln zł.

 

Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze

Samorząd województwa uruchomił ten program z myślą o ok. 7,3 tys. sołectw. Nowe boiska, parki, place zabaw czy ścieżki rowerowe – to tylko niektóre z przedsięwzięć, które mazowieckie gminy zrealizują, dzięki środkom z budżetu województwa. W tym roku wpłynęło 1189 wniosków, a dofinansowanych zostanie blisko 1178 różnego rodzaju projektów z całego Mazowsza. Na Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw w tym roku przeznaczono 11,4 mln zł.

– Program w tym roku cieszył się bardzo dużą popularnością. Dofinansowaliśmy aż 1178 różnych projektów. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że sołectwa mają znakomite pomysły i dużo energii do ich realizacji, dlatego też cieszę się, że większość z nich zostanie zrealizowana dzięki naszemu wsparciu – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze

Samorząd Mazowsza wspiera także remonty i tworzenie nowych obiektów sportowych. Budowa boisk, skateparków, placów zabaw czy torów sportowych i pumptracków – na ten cel z budżetu województwa przeznaczono aż 10 mln zł. W tym roku złożonych zostało 208 wniosków. Wsparcie zadań w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Infrastruktury Sportowej Mazowsze wynosi do 75 proc. kosztów kwalifikowanych i nie przekracza 200 tys. zł.

– Nasze wsparcie jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu. To bardzo ważne, aby dzieci i młodzież, ale także dorośli mieli w swoich gminach i powiatach dostęp do takich miejsc. Niestety, nie wszystkie lokalne samorządy mają środki na realizację takowych inwestycji, dlatego chcemy im pomóc – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 

Mazowiecki Program Dofinansowania Pracowni Informatycznych i Językowych

5 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na realizację programu wspierającego rozwój placówek oświatowych. Środki mogą zostać przeznaczone na modernizacje i tworzenie nowych pracowni informatycznych i językowych, zakup sprzętu komputerowego czy oprogramowania. W tym roku w ramach działania wpłynęły 252 wnioski, a na dofinansowanie może liczyć aż 115 beneficjentów z całego Mazowsza. Dzięki programowi dzieci i młodzież zyskają większy dostęp do nowoczesnych rozwiązań informatycznych i dydaktycznych, a także będą zdobywać nowe umiejętności.

– To autorski  program samorządu województwa, który stworzyliśmy z myślą o rozwoju placówek oświatowych. Inwestowanie w nowoczesny sprzęt, oprogramowanie czy wyposażenie ma realny wpływ na kształcenie młodych ludzi. W sumie złożono aż 252 wnioski co oznacza, że w szkołach brakuje profesjonalnego sprzętu i nowoczesnych pracowni. Chcemy to zmienić – mówi członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

– Stawiamy na rozwój kompetencji niezbędnych na współczesnym rynku pracy. Nauka języków obcych i swobodne poruszanie się w świecie nowoczesnych technologii są kluczowe w edukacji dzieci i młodzieży. Aby ułatwić im przyswajanie wiedzy z tych dziedzin, dofinansujemy stworzenie nowych pracowni  oraz zakup profesjonalnego sprzętu. W tym roku przekażemy na ten cel 5 mln zł – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Instrument wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego

Na zadania wieloletnie, na drogi powiatowe i gminne, na edukację oraz kulturę samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 57 mln zł, z czego w tym roku przekazanych zostanie blisko 30 mln zł. W ramach wsparcia zrealizowanych zostanie 25 projektów.

 

 

 

Liczba wyświetleń: 1063

powrót