Aktualności
Garwolin pamięta o czynie chłopskim
2019.06.11 08:35 , aktualizacja: 2019.06.13 13:41
Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Na elewacji kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową ku czci poległych żołnierzy Czynu Chłopskiego i Batalionów Chłopskich. Kwiaty w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego złożyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Tablica oddaje hołd poległym żołnierzom, którzy w imię wolnej Ojczyzny byli represjonowani i oddali swe życie na polu walki.
Duch historii
W trakcie mszy świętej, w obecności zgromadzonych wiernych oraz pocztów sztandarowych organizacji związanych z tym historycznymi ugrupowaniami, przypomniano, że Bataliony Chłopskie były największą – obok Armii Krajowej – siłą konspiracyjną na terenach okupowanej Polski. Wspomniano również, że byli to „zwykli rolnicy”, którzy ruszyli do walki z wrogiem, by chronić swój kraj, ale również swoją ziemię i mieszkańców okolicznych wsi. Liczebność tych batalionów przewyższała liczbę żołnierzy w naszej obecnej armii.
Słowa wdzięczności
Po nabożeństwie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonali przedstawiciele władz lokalnych, Sejmu RP, Kościoła oraz najstarszy z żyjących członków Batalionu Chłopskich Henryk Zarzycki.
– Wojna zebrała straszliwe żniwo. Musimy jednak pamiętać, że w tych trudnych i ciężkich czasach, w sercach Polaków płonęła odwagaDzięki niej stawiali czoło przeciwnościom i poświęcali wszystko wierząc, że ich kraj znów będzie wolny. Wykazali się heroiczną postawą. To nieregularne wojsko zostawiło w historii swój trwały ślad. Nie tylko wieś, ale wszyscy Polacy na zawsze pozostaną im wdzięczni – powiedziała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 237
powrót