Aktualności
Forum Miast i Regionów dla Bałkanów
2019.06.07 13:05 , aktualizacja: 2019.06.13 13:40
Autor: Rafał Bobrowski (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- Jeden z elementów wystawy...
- Stoisko jednego z...
- Otwarcie Forum Miast i...
- Uczestnicy Forum, fot....
W Rzeszowie spotkali się delegaci państw z Bałkanów Zachodnich (część krajów byłej Jugosławii) oraz przedstawiciele polskich władz i Unii Europejskiej. Forum służyło zacieśnianiu relacji, które docelowo mają doprowadzić do przyjęcia tych państw w struktury Unii Europejskiej.
Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
Wspólny cel…
Forum jest jednym z przystanków na drodze, którą kraje takie jak republiki Albanii,
Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii muszą przejść, aby cieszyć się pełną integracją ze Wspólnotą Europejską. Jak podkreśla członek zarządu Janina Ewa Orzełowska, samorząd Mazowsza przychylnie zapatruje się na tego typu działania. Mogą one przynieść w przyszłości wymierne korzyści dla naszego regionu.
– Taka inicjatywa jest potrzebna nam wszystkim. Na zacieśnianiu relacji i wymianie wzajemnych doświadczeń skorzysta nie tylko cała Unia, ale przede wszystkim poszczególne regiony. Mazowsze ma wiele do zaoferowania i jednocześnie jest otwarte na poznawanie praktyk i tradycji kulturowych innych regionów oraz współpracę gospodarczą, nie tylko w zakresie turystyki, ale i rolnictwa – powiedziała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.
… i wspólne sprawy
Dwudniowe forum obfitowało w dyskusje dotyczące istotnych dla tej części Europy kwestii. Pierwszy dzień podzielono na trzy panele. Rozpoczęto od wykładu dotyczącego wsparcia Bałkanów Zachodnich w dążeniu do integracji europejskiej i transformacji gospodarczej. Sesja na temat współpracy terytorialnej poruszała motyw kooperacji gospodarczej opartej na wiedzy (w tym nauki, technologii i innowacyjnych projektach) zarówno na półwyspie bałkańskim, jak również na linii Bałkany–UE. Z kolei sesja pt. Via Carpatia, dotyczyła kluczowego transeuropejskiego korytarza transportowego, mogącego w niedalekiej przyszłości trwale połączyć Europę północną z południową.
Drugiego dnia odbyły się dwie równoległe sesje: ministerialna i samorządowa. Ta druga prowadzona była przez Związek Miast Polskich, Związek Województw RP i sieć stowarzyszeń władz lokalnych w Europie Środkowo-Wschodniej NALAS. Omawiano potencjalny wkład samorządów lokalnych z Europy Południowo-Wschodniej do Regionalnego Obszaru Gospodarczego, a także jakość lokalnych usług publicznych w krajach Bałkanów Zachodnich. Rozmawiano także na tematy gospodarcze, w tym również o szansach i wyzwaniach skutecznego odchodzenia od polityki węglowej.
Uczestnicy forum mogli również podziwiać wystawę fotograficzną dotyczącą efektu wdrażania funduszy unijnych.
Liczba wyświetleń: 314
powrót