Aktualności

Promocja zdrowia i zdrowego stylu życia w Radomiu

2019.06.07 08:55 , aktualizacja: 2019.06.07 13:19

Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

 • Wszystkie przedsięwzięcia...
 • Edukacja zdrowotna dla...
 • Wicemarszałek Rafał...
 • Pracownicy Miejskiego...
 • Uczestnicy pikniku podczas...
 • Edukacja zdrowotna, badania...
 • Mieszkańcy mogli wykonać...
 • Wydział Prewencji Komendy...
 • Dużym zainteresowaniem...
 • Każdy miał również...
 • Duże zainteresowanie...
 • Uczestnicy pikniku przy...
 • Można było zasięgnąć porad...
 • Uczestnicy pikniku w...

W czwartek 6 czerwca na Placu Corazziego w Radomiu odbył się rodzinny piknik „Zdrowie dla wszystkich”, zorganizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. To już kolejna edycja tej lubianej przez Mazowszan formy promocji zdrowego stylu życia i edukacji zdrowotnej. W tegorocznej serii rodzinne pikniki zdrowia odbyły się już w Warszawie, Siedlcach i Ostrołęce. A 8 czerwca zapraszamy na takie spotkanie do Płocka (Plac Stary Rynek 1), od godz. 12:00. Udział w Piknikach Rodzinnych „Zdrowie dla wszystkich” jest bezpłatny.

 

Profilaktyka chorób jest bardzo ważna

 

Wszystkie te przedsięwzięcia mają na celu przypominanie mieszkańcom, jak ważna jest profilaktyka chorób i wdrażanie zdrowego stylu życia już od najmłodszych lat. I nie przypadkiem największym zainteresowaniem cieszyły się punkty, w których dzięki pracownikom m.in. Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu mieszkańcy mogli wykonać profilaktyczne badania pomiaru ciśnienia krwi, badania spirometryczne i oceny zawartości tlenu we krwi, poziomu glukozy, czy cholesterolu, oraz zapoznać się z programami profilaktycznymi prowadzonymi w szpitalu.

Do dyspozycji radomian udostępniono także mobilne pracownie: mammograficzną, badania gęstości kości, diagnostyki wad słuchu i punkt poboru krwi.

 

– Ważna jest wiedza, jak zdrowo żyć i jak o siebie zadbać, aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem. Wielu problemom zdrowotnym, możemy zapobiec sami. Niezwykle istotne jest aby przy każdej okazji przypominać, że badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać systematycznie przekonywał wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 

Wszechstronny program – dla każdego coś pożytecznego

 

Istotnym tematem pikniku radomskiego była profilaktyka zaburzeń psychicznych i uzależnień. Można było skorzystać z konsultacji prowadzonych przez specjalistów z Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zakładu Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym w Radomiu w zakresie chorób układu nerwowego, oraz uzyskać informacje, gdzie zostanie udzielona nam pomoc.

 

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej rozmawiali o przemocy w rodzinie i formach wsparcia dla osób chorych.

Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu przygotował dla najmłodszych mieszkańców edukacyjne kolorowanki, zabawy i edukacyjne prezenty, a dla młodzieży grę profilaktyczną „Narkotyki, dopalacze – ulegniesz, przepadniesz”. Dzięki pracownikom WORDU nastolatkowie, ale i starsi mieszkańcy, dostali prawdziwą lekcję bezpieczeństwa, mając możliwość skorzystanie z symulatora jazdy na motorowerze i alkogogli, by przekonać się jak zmienia się nasza percepcja po spożyciu alkoholu.

 

Można było zasięgnąć również porad żywieniowych dietetyka, dokonać pomiaru składu ciała, skorzystać z profesjonalnego masażu, a nawet skorzystać z lekcji u instruktora nordic walkingu.

 

Prawdziwą atrakcją dla najmłodszych była możliwość obejrzenia wnętrza karetki i zapoznania się z pracą ratowników medycznych. Każdy miał również możliwość przejścia instruktażu z udzielania pierwszej pomocy, prowadzonego przez służby medyczne, przy udziale uczniów radomskiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, w ramach Szkoły Promocji Zdrowia działającej przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym.

 

Uczestnicy pikniku mogli też sprawdzić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia oraz zagrożeń i skutków związanych z nadużywaniem alkoholu i innych używek, biorąc udział w konkursie przygotowanym przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM w Warszawie. Na zwycięzców czekały upominki.

 

Duże zainteresowanie piknikiem pokazuje, że mieszkańcy chętnie korzystają z tej aktywnej formy spędzania wolnego czasu, co wskazuje na wzrost świadomości zdrowotnej radomian.

 

Tradycyjnie, piknik uświetniły występy artystyczne.

Liczba wyświetleń: 421

powrót