Aktualności

Szydłowieckie muzeum z nagrodą

2019.05.21 08:00 , aktualizacja: 2019.05.21 15:09

Autor: Patrycja Suwara, MLIM w Szydłowcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Pracownicy muzeum stoją w rzędzie na scenie. Każdy trzyma przed sobą wielki dyplom Pracownicy Muzeum Ludowych...
Aneta I. Oborny, redaktorka nagrodzonej publikacji, prezentuje dyplom Publikację "Sobiescy -...

W konkursie Fonogram Źródeł Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu uczestniczyło po raz pierwszy, konkurując z uczestnikami, którzy od lat zajmują się wydawaniem płyt z polską muzyką tradycyjną.

 

Koncert Laureatów 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Wręczono też wtedy – m.in. Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowu – nagrody laureatom konkursu Fonogram Źródeł, który – w ramach festiwalu – zorganizował II Program Polskiego Radia. 

 

„Sobiescy – zachowane w dźwiękach”

To tytuł nagrodzonego wydawnictwa multimedialnego pod red. Anety I. Oborny. Jest to część i zarazem podsumowanie szerszego projektu pod tym samym tytułem, organizowanego przez instytucję w Roku Jubileuszu 50-lecia Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.  W konkursie Fonogram Źródeł muzeum uczestniczyło po raz pierwszy, konkurując z uczestnikami, którzy od lat zajmują się wydawaniem płyt z polską muzyką tradycyjną. Jurorzy ocenili je jako:

 (…) bezcenne wydawnictwo zawierające jedne z najstarszych nagrań dźwiękowych i audiowizualnych, uzupełnione syntetycznymi artykułami z historii badań wybitnych etnomuzykologów – Jadwigi i Mariana Sobieskich

Nagrody wręczał prezes zarządu Polskiego Radia, Andrzej Rogoyski.

 

Konkurs Fonogram Źródeł

Polskie Radio, organizując ten konkurs od 2009 r., promuje muzykę tradycyjną w Polsce i motywuje lokalne społeczności do ukazywania swoich muzycznych tradycji oraz artystów.

W skład jury weszli: prof. Piotr Dahlig – etnomuzykolog (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego), dr Weronika Grozdew-Kołacińska – etnomuzykolog (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk), Maria Baliszewska, Anna Borucka-Szotkowska i Magdalena Tejchma – dziennikarki Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

 

Liczba wyświetleń: 141

powrót