Aktualności
O bagna w Kampinosie warto dbać
2019.05.09 13:40 , aktualizacja: 2019.05.11 11:27
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
- W konferencji uczestniczyli...
- Podczas konferencji...
- Przepławka na jazie Sianno,...
- Widok na kanał Łasica (fot....
„Kampinoskie bagna” to realizowany od sześciu lat projekt mający na celu ochronę mokradeł Puszczy Kampinoskiej. Podczas dwudniowej konferencji podsumowano przedsięwzięcie.
Sukcesy i plany
W konferencji uczestniczyli m. in. marszałek Adam Struzik, przedstawiciele jednostek rządowych, samorządowych, parków narodowych, organizacji pozarządowych, fundacji i naukowcy. Do udziału zaproszono także mieszkańców Puszczy Kampinoskiej. Wspólnie podsumowano efekty projektu. Omówiono jego przyrodnicze, hydrologiczne i społeczne skutki. Rozważono praktyczne kwestie i problemy w czynnej ochronie przyrody mokradeł, a także strategie i plany na przyszłość. W efekcie projektu powstało 40 obiektów małej retencji, na rzecz parku wykupiono ponad 140 ha gruntów położonych na obszarach bagiennych, głównie nad Kanałem Zaborowskim i w dolnym biegu Łasicy. Zrealizowane zostały także liczne działania promocyjno-edukacyjne.
Dla przyszłych pokoleń
– Środowisko naturalne, z całym swoim bogactwem i różnorodnością, w dobie prężnego rozwoju nowoczesnych technologii i przemysłu narażone jest na wielkie szkody i ciągłą degradację. Jesteśmy coraz bardziej świadomi wiążących się z tym stanem rzeczy poważnych zagrożeń, również dla naszej cywilizacji, dlatego też podejmujemy konkretne, zdecydowane działania mające na celu poprawę warunków ekologicznych i ochronę przyrody. Przykładem takich niezwykle cennych inicjatyw jest właśnie projekt „Kampinoskie Bagna” – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Wspólne działanie
Wartość zrealizowanego projektu to 4,3 mln euro. Przedsięwzięcie było finansowane przez LIFE Nature, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz ze środków własnych partnerów projektu czyli: Kampinoskiego Parku Narodowego, Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią – Krajowe Biuro w Polsce (REC Polska), Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 476
powrót