Aktualności

200 lat Pierwszej Świątyni Opatrzności w Mokobodach

2019.05.06 11:40 , aktualizacja: 2019.05.06 14:46

Autor: parafia Mokobody, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członek zarządu Janina Ewa Orzełowska składa biało-czerwony wieniec. Towarzyszą jej dwaj strażacy W imieniu Samorządu...
  • Ministranci w procesji idą przez kościół Msza Święta z okazji...
  • Dwóch aktorów stoi na scenie i mówi do mikrofonów, jeden ma górlaski kapelusz ma głowie i trzzyma czerwone pudełko Krakowski Teatr Biblijny...

W uroczystościach dwusetnej rocznicy wybudowania świątyni w Mokobodach udział wzięła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Pierwowzór warszawskiej świątyni

Starania o budowę rozpoczął syn Aleksandra Ossolińskiego – Jan Onufry Ossoliński, starosta drohicki, prezes Sądu Apelacyjnego w Księstwie Warszawskim. Był też wielkim patriotą, posłem na Sejm Czteroletni, który gorąco popierał uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Świątynia Opatrzności miała być właśnie votum za jej uchwalenie. Jednak gdy się okazało, że nie ma szans na jej pobudowanie w Warszawie Onufry Ossoliński sprowadził do Mokobód w 1793 r. zwycięzcę konkursu królewskiego na Kościół Opatrzności – Jakuba Kubickiego i powierzył mu budowę nowej świątyni. Ten wybitny architekt jeszcze tego samego roku rozpoczął prace budowlane. Nie były to jednak czasy, które sprzyjały realizacji takich zamierzeń. Rozbiory, utrata niepodległości, powstania – to wszystko sprawiło, że ostatecznie budowę pierwszej Świątyni Opatrzności Bożej ukończono w 1819 r.
 

Dwusetny jubileusz

Obchody rozpoczęto uroczystą mszą św., celebrowaną przez proboszcza parafii Mokobody ks. Stanisława Szymusia. Po mszy św. zaproszeni goście m.in.: członek zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska, wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, wójt gminy Mokobody Iwona Księżopolska oraz zgromadzeni mieszkańcy udali się przed scenę, gdzie rozpoczęto część artystyczną. Spotkanie umiliły występy: Teatru Biblijnego z Krakowa, Zespołu Full Power Spirit, przedszkolaków z Zespołu Oświatowego w Mokobodach oraz występ aktorki i wokalistki Katarzyny Żak z zespołem.

Podczas festynu można było degustować przygotowane produkty tradycyjne i regionalne oraz odwiedzić stoiska: Banku Spółdzielczego w Mokobodach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kisielanach, Straży Ochrony Kolei i parafii Mokobody. Festyn został współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 315

powrót