Aktualności

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

2019.05.06 13:10 , aktualizacja: 2019.05.06 14:53

Autor: Opr. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Członek Zarządu Elżbieta...
  • Członek Zarządu Elżbieta...
  • Część oficjalna...
  • Widowisko prezentujące...

W wielu miejscach Mazowsza odbyły się uroczystości z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc wzięła udział w obchodach narodowego święta, zorganizowanych przez gminę Sadowne (pow. węgrowski).

Uroczyste obchody odbyły się także m.in. w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, współorganizowane przez dyrektora Muzeum Romana F. Kochanowicza, wójta gminy Opinogóra Piotra Czyżyka oraz proboszcza parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze ks. kanonika Jarosława Arbata.

 

Uroczystości w Sadownem rozpoczęła msza święta w lokalnym Kościele. Następnie złożono kwiaty pod Kamieniem Pamięci Mieszkańcom Sadownego. Wydarzeniu towarzyszyły obchody Dnia Strażaka, w których udział wzięło ok. 130 strażaków z 8 jednostek OSP z Sadownego.

 

– Spotykamy się aby wspólnie świętować 3 maja jako nasze święto narodowe oraz Międzynarodowy Dzień Strażaka przypadający na dzień 4 maja. Z całego serca dziękuję druhom i druhnom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy za służbę na rzecz drugiego człowieka, często narażając własne zdrowie i życie – zaznaczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Uroczystości w Opinogórze rozpoczęła msza św. za Ojczyznę w miejscowym kościele. W Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbyła się część oficjalna. Wojciech Górczyk zaprezentował historię Konstytucji podczas prelekcji pt. „ Konstytucja 3 maja – W szczerej chęci ratunku Ojczyzny, w okropnych na Rzeczpospolitą okolicznościach”. Zebrani goście obejrzeli fragment porywającego widowiska prezentującego historię Polski pt. „W sercu i w pamięci” w wykonaniu Teatru Tańca FAKT oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodych solistów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Opinogórze Górnej.

Liczba wyświetleń: 239

powrót