Aktualności

Razem dla współpracy transgranicznej PL-BY-UA

2019.04.18 12:10 , aktualizacja: 2019.04.25 15:35

Autor: Żaneta Zach (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • V posiedzenie Wspólnego...
  • WKM omówił również...
  • Pamiątkowe foto zbiorowe...

W Nieświeżu (Białoruś), w dniach 16–18 kwietnia odbyło się V posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego (WKM) Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Decyzje

WKM zatwierdził rezultaty drugiego naboru projektów. Dotyczył on mikroprojektów i celu tematycznego Dziedzictwo. WKM zdecydował o dofinansowaniu 74 projektów spośród 250 złożonych wniosków aplikacyjnych. Lista zwycięzców jest już dostępna na stronie internetowej. Całkowita kwota dofinansowanych projektów to 4,14 mln euro.

 

W związku z tym, że przewidziana alokacja na ten nabór (5,2 mln euro) nie została w pełni wykorzystana, w odniesieniu do pozostałego budżetu (min. 1 mln euro), WKM zdecydował o zorganizowaniu trzeciego naboru projektów. Nabór zostanie zorganizowany w IV kwartale 2019 r. i także dotyczyć będzie mikroprojektów i celu tematycznego Dziedzictwo.

 

WKM zdecydował także o przesunięciu kwoty ponad 176 tys. euro z budżetu pomocy technicznej do celu tematycznego Bezpieczeństwo, na finansowanie projektów z listy rezerwowej.

 

– Środki wykorzystywane na realizacje projektów przy współpracy krajów UE oraz naszych wschodnich sąsiadów to niezwykle ważne fundusze. Pozwalają budować nie tylko infrastrukturę, ale również przyjazne relacje między narodami, ukazując atrakcyjność współpracy wspólnoty europejskiej. Do tej pory zrealizowano już wiele ciekawych przedsięwzięć. Jestem przekonana, że trzeci nabór będzie się cieszył równie dużym zainteresowaniem – podsumowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Inne postanowienia

Podczas spotkania WKM omówił także kwestie bieżące realizowanych projektów regularnych i dużych projektów infrastrukturalnych.

 

WKM omówił również plany informacji i komunikacji Programu oraz programowanie nowej jego perspektywy 2021–2027.

Liczba wyświetleń: 284

powrót