Aktualności

Ekologiczny Wawer

2019.03.29 13:30 , aktualizacja: 2019.04.03 12:46

Autor: Urząd Dzielnicy Wawer, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Stacje do ładowania samochodów elektrycznych W Instytucie...
  • Grupa ludzi przy tablicy informacyjne Inauguracja projektu, fot....
  • Tablica informacyjna projektu isją klastra jest...

Wawer stawia na rozwój energetyki odnawialnej i wykorzystanie ekologicznych źródeł energii. Ma temu służyć powołanie Wawerskiego Klastra Energii, który będzie platformą współpracy na rzecz zielonej energii jednostek administracji publicznej, ośrodków naukowych i biznesu w dzielnicy.

 

Zachować i wykorzystać atuty

 – Wawer to zielona dzielnica Warszawy. Chcemy zachować jej wyjątkowy charakter i atrakcyjność przyrodniczą. Priorytetem jest dla nas walka ze smogiem, promocja ekologicznych rozwiązań, ale także obniżenie kosztów zużycia energii. Stąd pomysł na stworzenie Wawerskiego Klastra Energii – mówi burmistrz dzielnicy Wawer Norbert Szczepański – Zapraszamy wszystkie zainteresowane podmioty do uczestnictwa w naszej inicjatywie.

 

– Podstawowym celem Klastrów Energii jest tworzenie warunków  stałego, zrównoważonego, nowoczesnego, innowacyjnego i efektywnego  rozwoju energetyki rozproszonej, w tym odnawialnej – podkreśla  prezes zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński. – Ma  to służyć poprawie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i zapewnieniu konkurencyjności gospodarczej , w sposób przyjazny dla środowiska i przy uwzględnieniu miejscowych zasobów i potrzeb.

 

Ambitne plany

W Instytucie Elektrotechniki powstały już 3 stacje do ładowania samochodów elektrycznych otwarte dla mieszkańców. Planowana jest budowa kolejnych w różnych częściach dzielnicy. W ramach klastra powstaną także 4 instalacje fotowoltaiczne w wawerskich szkołach. Obecnie przeprowadzana jest analiza w zakresie wdrażania rozwiązań OZE w Wawrze. Planowane jest opracowanie programu dla dzielnicy,  a następnie jego wdrażanie,  zarówno poprzez edukację, promocję, jak i konkretne inwestycje. Do współpracy zaproszeni będą także przedsiębiorcy wawerscy zainteresowani wykorzystaniem OZE w swojej działalności. 

– Postęp w dziedzinie elektromobilności  wymusza nowe rozwiązania, które Instytut Elektrotechniki oferuje wawerskiej społeczności, wspierając jej działania na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Rozpoczynamy realną współpracę z samorządem i mieszkańcami – podkreśla  dyrektor Instytutu Elektrotechniki dr Jacek Szczot.

 

Współpraca na szeroką skalę

Wspólną deklarację Wawerskiego Klastra Energetycznego podpisali m.in. burmistrz dzielnicy Wawer  Norbert Szczepański, zastępca burmistrza Jacek Wiśnicki, przewodniczący Rady Dzielnicy Michał Żebrowski , wiceprzewodnicząca rady i  inicjatorka klastra, Joanna Buczyńska, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, dyrektor Instytutu  Elektrotechniki  dr Jacek Szczot, dyrektor Instytutu Łączności dr Jerzy Żurek, dyrektor wawerskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Sylwester Rudziński i dyrektor SP 128 Beata Senterkiewicz-Trendak.

 

Misją klastra jest stworzenie platformy współpracy i wzajemnego wsparcia pomiędzy przedsiębiorcami, osobami fizycznymi, jednostkami administracji publicznej, jednostkami sfery badawczo-rozwojowej oraz instytucjami otoczenia biznesu. Współpraca ma się opierać  na współdziałaniu w zakresie transferu wiedzy oraz  wdrażania innowacyjnych, przyjaznych środowisku i społeczeństwu,  efektywnych ekonomicznie technologii.

W skład Wawerskiego Klastra Energii  mogą wchodzić podmioty zajmujące się wytwarzaniem i równoważeniem zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotem energią z odnawialnych lub innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, działające na terenie dzielnicy Wawer.

Liczba wyświetleń: 460

powrót