Aktualności

W hołdzie bohaterom

2019.03.25 14:10 , aktualizacja: 2019.03.27 14:37

Autor: Agnieszka Pazio (OR), Wprowadzenie: Jerzy Lipka-Wołowski

  • Członek zarządu Elżbieta Lanc przemawia w obecności wielu mieszkańców, podczas uroczystości przy tablicy na Placu Kościelnym. Przemówienie członka...
  • Delegacja oddaje hołd przy tablicy na ul. Mazowieckiej. Oddanie hołdu przy tablicy...
  • Delegacja składa kwiaty przed grobem na gminnym cmentarzu w Sadownem. Złożenie kwiatów na gminnym...
  • Wierni modlą się podczas mszy św. w intencji Polaków, którzy zginęli w czasie niemieckiej okupacji. Msza św. w intencji...
  • Tablica na Placu Kościelnym, upamiętniająca mieszkańców gminy Sadowne. Po prawej stoi harcerka. Tablica na Placu...

Kwiaty, symboliczne znicze, a przede wszystkim zaduma, pamięć i modlitwa za tych, którzy zginęli bo okazali serce… W Sadownem (pow. węgrowski) obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W uroczystości udział wzięła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Podczas wydarzenia odsłonięte zostały dwie tablice, upamiętniające mieszkańców gminy Sadowne na Placu Kościelnym oraz rodzinę Lubkiewiczów na ulicy Mazowieckiej. Tablice są wyrazem pamięci i symbolem uznania odwagi za pomoc okazaną Żydom w czasie niemieckiej okupacji. Przed wojną tereny gminy zamieszkiwało ok. 40 proc. Żydów, a w czasie okupacji zniknęła cała społeczność żydowska. W kościele św. Jana Chrzciciela w Sadownem odbyła się msza św. w intencji ofiar nazistowskiego reżimu.

 

Bochenek chleba…

Jedna z tablic upamiętnia rodzinę Lubkiewiczów – piekarzy Leona i Mariannę z synem Stefanem. Zostali zastrzeleni przez Niemców w 1943 r., gdy dzielili się bochenkiem chleba z żydowskimi sąsiadami. Tablica mieści się przy budynku dawnej piekarni, gdzie pracowała rodzina Lubkiewiczów.

 

– Historia zwykłej, ale tak naprawdę niezwykłej, rodziny Lubkiewiczów z Sadownego jest dla nas przykładem człowieczeństwa, męstwa i heroicznej odwagi, wzorem patriotyzmu. Pamiętajmy o wszystkich Polakach niosących pomoc Żydom – tych znanych i tych nieznanych z imienia i nazwiska. Niech będą dla nas i przyszłych pokoleń świadectwem człowieczeństwa – podkreśliła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Organizatorami wydarzenia byli Instytut Pileckiego w Warszawie we współpracy z powiatem węgrowskim i gminą Sadowne. W uroczystości wzięli udział m.in. premier RP Mateusz Morawiecki oraz wicemarszałek Senatu Maria Koc.

 

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym, obchodzonym w dniu 24 marca.

Liczba wyświetleń: 542

powrót