Aktualności

Konkurs o zmianach klimatu

2019.03.25 10:50

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Grafika promująca konkurs. Dwa graficznie przedstawione profile ludzkich twarzy, jeden z tłem zielonej trawy, drugi - wyschniętej ziemi arch. UMWM

Choć pewnych procesów w zmianach klimatu nie da się już zatrzymać, mamy jeszcze wpływ na to, jak będzie wyglądała przyszłość naszej planety. To właśnie z problematyką ekologiczną zmierzą się uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. „Adaptacja do zmian klimatu według mnie” – to hasło nowego konkursu samorządu Mazowsza. Do wygrania m. in. wyjazd do Brukseli. Na zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia br. 

 

Zmiany klimatu odczuwamy wszyscy – wysokie temperatury, intensywne porywy wiatru czy silne opady deszczu. Te zjawiska pogodowe będą występować częściej, a ma to związek z zachodzącymi zmianami. Organizowany przez samorząd Mazowsza konkurs zwraca uwagę młodego pokolenia na negatywne skutki tych zmian – pobudza do poszukiwania m.in. rozwiązań zmniejszających oddziaływanie ludzi na środowisko naturalne.

– Warto wykorzystać pomysłowość młodego pokolenia i dowiedzieć się, jak ich zdaniem powinno wyglądać rozwiązanie wielu ekologicznych problemów, z którymi borykamy się na co dzień. Organizując konkurs, chcemy skłonić młodzież do poszukiwania zarówno przyczyn, jak i rozwiązań adaptacji zmian klimatu. To bardzo ważne, aby kształtować wśród dzieci i młodzieży postawę dbania o przyrodę. Zachęcam wszystkich uczniów do zaprezentowania swoich pomysłów – mówi dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM Marcin Podgórski.

 

Co trzeba przygotować?

Konkurs polega na zaprezentowaniu projektu adaptacji do zmian klimatycznych na przykładzie wybranego miasta/gminy/obszaru, a punktem wyjścia powinien być wpływ człowieka na środowisko naturalne. Zadaniem uczestników jest samodzielne przygotowanie pracy w formie prezentacji, filmu wideo, pracy pisemnej jak również referatu zarejestrowanego jako audio lub wideo. Praca ma uwzględniać także przeciwdziałanie negatywnym skutkom oraz dostosowanie otoczenia do zachodzących zmian klimatycznych. Prace należy składać wyłącznie na nośniku elektronicznym z załączoną kartą zgłoszeniową do 20 kwietnia br. na adres:

 

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie,

ul. Kłopotowskiego 5,

03-718 Warszawa,

 

Dla kogo?

W zmaganiach mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

 

Wyjazd do Brukseli w nagrodę

Wyniki zostaną ogłoszone 6 maja br., a uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Inauguracji Zielonego Tygodnia UE 2019, która odbędzie się 13 maja br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego  w Warszawie. Nagrodą główną w konkursie jest dwudniowy pobyt w Brukseli połączony ze zwiedzaniem instytucji UE. Do zdobycia także nagrody rzeczowe w postaci GOGLI VR Oculus Rift w zestawie z kontrolerami Touch.

 

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.mazovia.pl w zakładce konkursy/szkolenia - ekokonkursy lub w Departamencie Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie (przy ul. Kłopotowskiego 5), a także pod nr tel. (22) 59 79 096, (22) 59 79 082.

Liczba wyświetleń: 337

powrót