Aktualności
Da Vinci na Mazowszu
2019.03.20 09:00 , aktualizacja: 2019.03.21 15:56
Autor: oprac.na podst.zebr. mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Pierwszą w Polsce operację kardiochirurgiczną z zastosowaniem robota da Vinci wykonano na Mazowszu (2018 r.). Wykorzystywany jest w kardiochirurgii, chirurgii ogólnej, ginekologii, laryngologii i urologii. Jak podkreślają lekarze zastosowanie robota pozwala na wyeliminowanie wszystkich niedoskonałości, stosowanej obecnie jako standard, laparoskopii.
Na całym świecie pracuje ich około 4,5 tysiąca, wykonują około miliona operacji rocznie[1]. Maszyna wykonuje operacje chirurgii ogólnej, naczyniowej, ginekologii, onkologii, kardiochirurgii i transplantacje. O możliwościach i zastosowaniu narzędzia da Vinci w medycynie z dyrekcją szpitala Medicover (w którym wykonano operację) rozmawiała członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej UMWM Agnieszka Gonczaryk. Podczas spotkania omówiono także możliwości współpracy w obszarze poprawy bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców Mazowsza.
Precyzja i innowacja
Da Vinci został stworzony przez amerykańskich naukowców w taki sposób, by przy skomplikowanych zabiegach chirurgicznych stosować metodę małoinwazyją. Robot składa się z czterech ramion robotycznych, mających bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy z nich wyposażone są w narzędzia chirurgiczne – dwa z nich reprezentują prawą i lewą rękę chirurga, trzecie stanowi uzupełnienie. Obecnie w Polsce małoinwazyjne zabiegi endoskopowe wspomagane robotem chirurgicznym da Vinci przeprowadza pięć szpitali w Polsce, w tym 2 na Mazowszu. Nie są refundowane.
– Jako samorząd Mazowsza bierzemy współodpowiedzialność za zdrowie mieszkańców regionu. Dbamy o to na wielu płaszczyznach. Dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego pacjenci wielu mazowieckich placówek mają dostęp do najnowszych metod leczenia i dobrego sprzętu. Zaś fundusze unijne, które trafią do placówek związanych z ochroną zdrowia oraz do warszawskiego środowiska naukowego pozwalają na prowadzenie badań związanych, m.in. z chorobami cywilizacyjnymi oraz rozwój sfery badawczej. Inwestycje w zdrowie to nasze priorytety. Skupiamy się obecnie na najpilniejszych działaniach prowadzonych w obszarze zdrowia – nasze szpitale wymagają ciągłych nakładów finansowych i dostosowania do nowych standardów leczenia – zaznacza członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc.
[1] National Geographic Polska
Liczba wyświetleń: 317
powrót