Aktualności

Nagroda dla „Mazowsza”

2019.03.01 10:25 , aktualizacja: 2019.03.01 11:42

Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Zespół podczas wręczenia nagrody Państwowy Zespół Ludowy...
  • fotografia z widowni Dyrektor "Mazowsza" Jacek...
  • Marszałek siedzi przy stole W uroczystości wręczenia...

Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego uznała, że – przypadająca na rok 100-lecia Niepodległości Polski – nagroda powinna mieć specjalny wymiar. Postanowiono uhonorować Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

 

Ambasador Polski

Kapituła wysoko oceniła działania Zespołu, który – zwłaszcza w czasach panowania komunizmu – przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn.

– „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespół inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny – wskazała kapituła nagrody.

 

Doceniono również rolę, jaką Zespół odegrał i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem po-chodzenia. Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. „Mazowsze” grało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską.

 

Słowa uznania

– Od początku swojego istnienia artyści „Mazowsza” prezentują unikatowy repertuar, na który składają się przyśpiewki, tańce, pieśni wsi mazowieckiej, jak również utwory zaczerpnięte z folkloru innych regionów. Zespół stanowi wspaniałą wizytówkę polskiej kultury oraz cieszy się niesłabnącą popularnością w kraju i poza jego granicami. Dla Polonii na całym świecie podziwianie na żywo barwnych, pełnych entuzjazmu i emocji występów od lat jest okazją do głębokich wzruszeń oraz podtrzymywania więzi z krajem ojczystym. Nagroda, której patronem jest wieloletni duszpasterz rolników ks. bp Roman Andrzejewski, stanowi wyraz uznania dokonań na rzecz ocalenia od zapomnienia dziedzictwa kulturowego i bogactwa etnograficznego naszego kraju. Jest także szczególną formą docenienia wkładu „Mazowsza” w popularyzowanie wspaniałych tradycji wsi polskiej – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Liczba wyświetleń: 271

powrót