Aktualności

Warszawa w czołówce Eurostatu

2019.03.01 10:20
Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Pałac Kultury i Nauki z perspektywy ul Złotej "Pałac na Złotej",...

Eurostat opublikował najnowsze dane dotyczące PKB. Wyraźnie widać, że podział statystyczny Mazowsza był niezbędny – region stołeczny zajmuje właściwie 16. lokatę wśród wszystkich regionów UE, a mazowiecki regionalny plasuje się na 99 pozycji.

 

Z informacji Eurostatu wynika, że wśród polskich regionów jedynym, który mieści się w pierwszej dwudziestce najlepiej rozwijających się unijnych regionów jest warszawski stołeczny. Osiągnął on w 2017 r. 152 proc. średniej PKB (mierzonej w przeliczeniu na mieszkańca w standardzie siły nabywczej). W tym samym czasie region mazowiecki regionalny osiągnął 59 proc. średniej unijnej.

 

Korzyść dla Mazowsza

– Jestem bardzo zadowolony, że po raz pierwszy w komunikacie Eurostatu pokazane są dwa regiony statystyczne Mazowsza – warszawski stołeczny i mazowiecki regionalny. Najnowsze dane będą dla nas przyczynkiem do rozmów z Komisją Europejską, ale i z polskim rządem. Eurostat potwierdził, że Mazowsze to region zróżnicowany i środki europejskie powinny być w odpowiedni sposób transferowane – potrzebne jest wsparcie na znacznie wyższym poziomie finansowym dla regionu słabiej rozwiniętego. Dodatkowo mamy kolejne mocne argumenty do naszych starań o włączenie mazowieckiego regionalnego do programu Polska Wschodnia – komentuje marszałek Adam Struzik.

 

Całe administracyjne województwo mazowieckie przekroczyło 100 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. To pokazuje, że potrzebny był podział statystyczny Mazowsza, by na potrzeby tworzenia nowego budżetu UE można było do każdej z części regionu kierować adekwatne wsparcie.

 

Informacja Eurostatu

Liczba wyświetleń: 346

powrót