Aktualności

Pomnik ku czci patrioty

2019.02.26 11:35 , aktualizacja: 2019.02.26 15:29

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Widok na róg ulic Małachowskiego i Teatralnej W tym miejscu stanie pomnik...
  • Marszałek za stołem, fot. Emil Sawicki W posiedzeniu komitetu...
  • Sala, w której odbywa się zebranie, fot. Emil Sawicki Absolwenci płockiej...

Zbliżająca się setna rocznica mianowania Marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego skłoniła absolwentów płockiej Małachowianki do podjęcia inicjatywy budowy pomnika patrona szkoły. W posiedzeniu komitetu honorowego towarzystwa budowy pomnika uczestniczył marszałek Adam Struzik.

 

Sylwetka patrona

Stanisław Małachowski herbu Nałęcz był posłem krakowskim na sejm. Domagał się dokładniejszego określenia zakresu władzy hetmańskiej i ograniczenia liberum veto. Był członkiem konfederacji Czartoryskich, podpisał elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczestniczył konfederacji radomskiej, a w 1774 r. został marszałkiem Trybunału Głównego Koronnego. Należąc do Stronnictwa Patriotycznego, był, wraz z Ignacym Potockim i Hugonem Kołłątajem jednym z głównych twórców Konstytucji 3 maja i jednym z jej sygnatariuszy.

 

Ambitne plany

Z okazji zbliżającej się rocznicy 100-lecia nadania najstarszej polskiej szkole imienia Marszałka Sejmu Czteroletniego Stanisława Małachowskiego, absolwenci tej szkoły podjęli decyzję o uhonorowaniu patrona pomnikiem. Ma on stanąć u zbiegu ulic Małachowskiego i Teatralnej. Będzie prezentował  marszałka w postawie stojącej o wysokości nie mniejszej niż 2m. W lewej ręce postać będzie swobodnie trzymała laskę marszałkowską, w prawej – konstytucję. Będzie to statua w stylu klasycznym, odlana z brązu.

 

– Budowa pomnika jest nie tylko hołdem dla naszego wielkiego rodaka. To także wymowny i piękny gest pamięci o jego niezwykłej roli, jaką odegrał w dziejach kraju, ale też wielkich zasługach w jego rozwoju. Cieszę się, że w ten sposób płocczanie upamiętnią tego wielkiego patriotę – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Liczba wyświetleń: 347

powrót