Aktualności

Dyskusja o zmianach w systemie ochrony zdrowia

2019.02.21 11:30 , aktualizacja: 2019.02.22 16:03

Autor: oprac.na podst.zebr. mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

sala obrad, przy stołach po obu stronach siedzą naukowcy, byli mninistrowie zdrowia, przedstawiciele województw oraz inni eksperci Dyskusja w NIK z udziałem...
marszałek Adam Struzik wypowiada się podczas konferencji w Naczelnej Izbie Kontroli Marszałek Adam Struzik...

Funkcjonowanie ochrony zdrowia to obszar interesujący każdego z nas. Obecny system nie jest przyjazny dla pacjenta, nie zapewnia efektywnego wykorzystania środków publicznych, za to jest problematyczny dla osób kierujących podmiotami leczniczymi i zatrudnionego w tym sektorze personelu.

 

Mimo wieloletnich wysiłków podejmowanych przez kilka rządów, ochrona zdrowia jest nadal przykładem sektora, gdzie brak odpowiednich programowych założeń i konsekwencji w dokonywanych reformach przynosi wiele rozczarowań. Istotny problem stanowi wzrost kosztów funkcjonowania oraz pogłębiającego się zadłużania podmiotów leczniczych, czego konsekwencje ponoszą nie tylko pacjenci, ale również budżet państwa. Codziennie zauważalne problemy ochrony zdrowia rodzą niezadowolenie obywateli oraz pracowników tego sektora. Brak jest też powszechnej profilaktyki zdrowia od najmłodszych lat oraz zabezpieczenia opieki zdrowotnej dla starzejącego się społeczeństwa.

 

Jak mówią eksperci, zwiększenie globalnych nakładów na ochronę zdrowia jest warunkiem koniecznym, jednak niewystarczającym do zapewnienia Polakom dostępności do odpowiedniej jakości świadczeń opieki zdrowotnej. Pozostawienie podziału środków na niezmienionym poziomie będzie pogłębiało dramatyczną sytuację finansową zarówno instytutów, szpitali klinicznych, jak i szpitali wojewódzkich oraz powiatowych.

 

Naczelna Izba Kontroli rozpoczęła prace nad analizą, która – w oparciu o wyniki przeprowadzonej kontroli w ostatnich latach w obszarze ochrony zdrowia – wskaże pożądane kierunki zmian w systemie, by efektywniej funkcjonował.

 

W NIK spotkali się eksperci, by wypracować najlepsze rekomendacje w tym obszarze. W dyskusji wzięli udział m. in. naukowcy, dyrektorzy placówek medycznych, byli ministrowie zdrowia. W panelu uczestniczył także marszałek Adam Struzik. Podkreślił m.in., że konieczne jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia.

 

– W ciągu ostatnich 20 lat mieliśmy wiele zmian, a służba zdrowia jest wciąż zadłużona – mówił marszałek. Dodał też, że składka na służbę zdrowia powinna być skokowo podniesiona o 2 proc.

 

Relacja z panelu

 

Liczba wyświetleń: 517

powrót