Aktualności
Sejmik upamiętnił 75. rocznicę Powstania Warszawskiego
2019.02.19 15:40 , aktualizacja: 2019.02.20 13:05
Autor: Justyna Michniewicz (KS), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Przy mównicy przemawia...
- Radni Polskiego Stronnictwa...
- fot. Michał Słaby
- fot. Michał Słaby
- Wicemarszałek Wiesław...
- Marszałek Adam Struzik,...
- Członek zarządu województwa...
- Radni Koalicji...
- Przewodniczący Sejmiku...
- Klub Radnych Prawa i...
- Klub Radnych Koalicji...
- Klub Radnych Prawa i...
Sejmik ogłosił rok 2019 „Rokiem upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego”.
Rok Powstania Warszawskiego
W tym roku mija 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego – największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Był to niezwykle odważny zryw militarny, skierowany przeciw brutalnym działaniom okupacyjnym hitlerowców. Dowództwu AK zależało również na opanowaniu miasta zanim do stolicy wkroczyłyby wojska sowieckie. Po 63 dniach heroicznego i samotnego boju powstanie upadło. W czasie walk zginęło około 18 tys. powstańców oraz 180 tys. ludności cywilnej. Sejmik zdecydował jednogłośnie o uczczeniu tego wydarzenia i ogłosił rok 2019 „Rokiem upamiętnienia 75. rocznicy Powstania Warszawskiego”.
Zasłużony dla Mazowsza
Sejmik nadał Odznakę Honorową „Zasłużony dla Mazowsza” Józefowi Ryszardowi Witczakowi – Prezesowi Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Radomiu. Józef Witczak angażuje się społecznie i charytatywnie w różne przedsięwzięcia. Jest założycielem i prezesem stowarzyszenia pracowników służby BHP – oddziału w Radomiu OSPS BHP i wiceprezesem Zarządu Głównego. Działa także społecznie w stowarzyszeniu pracowników BHP. Jest ponadto współzałożycielem i członkiem stowarzyszenia „Pod dobrym Aniołem”, które prowadzi świetlicę opieki dla dzieci i młodzieży na radomskim osiedlu Michałów. Zawodowo zajmuje się sprawami BHP w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, jest wykładowcą akademickim tematyki BHP, a także ekspertem sieci ekspertów certyfikowanych przez CIOP-PIB.
Konopie i mak na Mazowszu
Rolnicy z 30 mazowieckich gmin zgłosili chęć uprawy konopi włóknistych w 2019 r. na powierzchni przeszło 2 tys. ha. Mak niskomorfinowy uprawiany będzie za to w gminie Sanniki na powierzchni 3,3 ha. Na tego typu uprawy potrzebne jest zezwolenie, które wydaje gmina. Sejmik określa natomiast ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku i konopi oraz ich rejonizację.
Komisja Rewizyjna
Komisja Rewizyjna zajmie się w tym roku, oprócz oceny wykonania budżetu województwa za 2018 r., kontrolą Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.
Inne decyzje sejmiku
Radni znowelizowali budżet województwa na 2019 r. Wprowadzili także zmiany w dwóch zadaniach, realizowanych w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Dróg Lokalnych o istotnym znaczenia dla rozwoju społeczno-gospodarczego regionu” przez powiaty warszawski-zachodni i mławski. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnieśli skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody, dotyczące uchwały sejmiku w sprawie wynagrodzenia marszałka województwa mazowieckiego. Sejmik nie wyraził woli przystąpienia do stowarzyszenia „Droga Ekspresowa S10”. Do Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej skierowany został natomiast projekt stanowiska w sprawie zasadności zakwalifikowania Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej oraz sfinansowania kompleksowej działalności Zakładu Onkologii Kobiecej.
Liczba wyświetleń: 527
powrót