Aktualności

Nowe centrum przesiadkowe przy dworcu PKP w Pilawie

2019.02.12 08:55

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Głos zabiera Janina Ewa Orzełowska Dzięki środkom unijnym w...
  • Przemawia Elżbieta Lanc Umowę wpodpisały Elżbieta...
  • Elżbieta Lanc podpisuje symboliczny czek Pilawa otrzyma ponad 6,7...

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego miasto Pilawa (powiat garwoliński) otrzyma ponad 6,7 mln zł dofinansowania unijnego na centrum przesiadkowe z parkingiem „Parkuj i Jedź”. Wsparcie pochodzi z RPO WM 2014–2020 oraz z budżetu państwa. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele zarządu województwa Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska oraz burmistrz Pilawy Albina Łubian, a także skarbnik Agnieszka Dębowska.

 

Dla wygody podróżnych

Już niebawem do Pilawy trafią kolejne środki unijne na inwestycje. Tym razem fundusze zostaną zainwestowane w zagospodarowanie terenu przy dworcu PKP w Pilawie. Przestrzeń publiczna w tym miejscu, a także infrastruktura stanie się bardziej przyjazna dla podróżnych. W ramach projektu, w mieście powstanie parking P+R wraz z pętlą autobusową, przystankiem autobusowym, parkingiem dla rowerów oraz drogami dojazdowymi i ścieżką rowerową. Partnerami projektu są: Mazowiecka Agencja Energetyczna i Usługi Transportowe Janusz Wołoszka.

 

Parking „Park&Ride” będzie obejmował 103 miejsca parkingowe, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych. Z kolei na parkingu „Bike&Ride” miejsce znajdzie 30 rowerów. Nowa ścieżka rowerowa o długości 350 m będzie powiązana z już istniejącą infrastrukturą rowerową (wzdłuż ul. Dworcowej do ul. Wyzwolenia) i umożliwi rowerzystom bezpieczny dojazd do parkingu Park&Ride. W ramach projektu zostaną także zakupione dwa autobusy niskoemisyjne: autobus EURO 6 oraz hybrydowy. Pozwoli to uruchomić w Pilawie nowe połączenia komunikacyjne. Autobusy będą podjeżdżać bezpośrednio pod dworzec PKP oraz na parking Park&Ride, umożliwiając szybkie i komfortowe przesiadanie się podróżnych na inne środki komunikacji np. pociąg, rower, samochód. Całkowita wartość inwestycji to przeszło 8,4 mln zł.

 

Będzie ekologicznie

Inwestycja przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego w Pilawie, a tym samym do ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Zagospodarowanie terenu przy dworcu PKP poprawi bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Ważną kwestią będzie również zmiana wizerunku miasta.

 

– Inwestując w parkingi „Parkuj i Jedź” zachęcamy do pozostawienia samochodów w bezpiecznym, monitorowanym miejscu i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego. Inwestycja w Pilawie jest ważnym projektem, bo kolej w takich miastach jest istotnym elementem komunikacji zbiorowej. Kolej jest tu ważnym środkiem komunikacji zbiorowej. Zaparkowanie samochodu na parkingu „Parkuj i Jedź” i poruszanie się komunikacją jest wygodne, szybsze, zmniejsza emisję spalin i hałas. – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.

Liczba wyświetleń: 490

powrót