Aktualności

Ile szpitale zapłacą za prąd?

2019.01.15 09:15 , aktualizacja: 2019.01.16 11:28

Autor: Justyna Michniewicz (KM), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • sala obrad, czterech członków komisji zdrowia i kultury fizycznej siedzi przy stole, w tle choinka Członkowie Komisji Zdrowia...
  • dyrektor Agnieszka Gonczaryk i dyrektor Monika Sokulska siedzą przy stole prezydialnym Dyrektor Departamentu...
  • czterech członków komisji zdrowia i kultury fizycznej siedzi przy stole, głos zabiera przewodniczący Krzysztof Strzałkowski Przewodniczący Komisji...

Rachunki za prąd w niektórych mazowieckich szpitalach wzrosły o kilkadziesiąt procent. Tematem zainteresowała się sejmikowa Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej.

 

Zróżnicowane stawki

Komisja rozmawiała o sytuacji finansowej podmiotów leczniczych, których organem prowadzącym lub właścicielem jest województwo mazowieckie. Szczególną uwagę radni zwrócili na wzrost cen prądu.

 

 – Część podmiotów leczniczych miało umowy wieloletnie, co spowodowało, że w 2019 r. mają dotychczasową stawkę za energię elektryczną. W tych przypadkach podmioty lecznicze nie przewidują, co do zasady, wzrostu kosztów związanych z funkcjonowaniem, jeżeli chodzi o koszty zakupu energii – zaznaczyła dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Monika Sokulska.

 

W przypadku podmiotów, którym umowy kończyły się w 2018 r. i zostały zawarte nowe umowy z dostawcami, stawki wzrosły o kilkadziesiąt procent. Dla przykładu w:

  • Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Siedlcach – wzrost stawki za energię o około 60 proc.,
  • Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu – wzrost stawki za energię o około 50 proc.,
  • Mazowieckim Centrum Stomatologii w Warszawie – wzrost stawki za energię o około 63 proc.,
  • Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym – wzrost stawki o około 35 proc.

Są też szpitale, którym nie udało się rozstrzygnąć postępowań przetargowych m.in. z powodu braku ofert np. Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie.

 

Ceny prądu rozstrzygnie ustawa

Podmioty lecznicze czekają na decyzje dostawców w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona m.in. obniżkę akcyzy na prąd z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh, obniżkę opłaty przejściowej oraz „zamraża” detaliczne ceny sprzedaży energii elektrycznej w 2019 r. na poziomie z 30 czerwca 2018 r.

Zgodnie z tą ustawą, umowy na dostawy energii elektrycznej w 2019 r., które zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, będą musiały być do 1 kwietnia br. skorygowane do poziomu z połowy 2018 r. Korekta cen dotyczyć będzie rachunków obejmujących okres od 1 stycznia 2019 r. Natomiast sprzedawcy energii elektrycznej, którzy w 2019 r. kupią ją na rynku drożej niż ustalona cena sprzedaży, dostaną zwrot utraconego przychodu z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który zarezerwowano 4 mld zł. Pieniądze te pochodzić będą w 80 proc. ze sprzedaży w 2019 r. przez rząd dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2.

Liczba wyświetleń: 955

powrót