Aktualności

Będą odnawialne źródła energii w Kobiernikach

2019.01.04 12:15 , aktualizacja: 2019.01.16 10:39

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • symboliczny czek podpisuje Stefan Kotlewski Dzięki środkom unijnym...
  • sygnatariusze umowy z symbolicznym czekiem Projekt o wartości 6,4 mln...
  • Adam Struzik podpisuje symboliczny czek Umowę podpisali marszałek...

Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Płocku zainwestuje środki unijne w wykorzystanie fotowoltaiki i energii wiatrowej w działalności Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach. Decyzją zarządu województwa projekt otrzyma ponad 1,4 mln zł w ramach RPO WM 2014–2020.

 

Na co pieniądze?

Fundusze z programu regionalnego pozwolą na budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 1 MW wraz z wiatrakiem o mocy 15–20 KW na terenie Zakładu Produkcyjnego w Kobiernikach, należącego do Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku. Spółka odpowiada za przyjęcia odpadów komunalnych z terenu Płocka i sąsiednich gmin. W ramach projektu zaplanowano montaż ponad 3,5 tys. sztuk paneli fotowoltaicznych (które zasilą zakład produkcyjny w energię elektryczną), montaż turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu i włączenie nowej instalacji do sieci energetycznej.

 

– Rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na energię elektryczną, wynikające z dynamicznego rozwoju gospodarczego Polski, wymaga szczególnej dbałości zarówno o bezpieczeństwo dostaw energii, jak i szukanie jej alternatywnych źródeł. Cieszę się, że płockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, korzystając ze środków unijnych, postawiło na energię odnawialną – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Jakie korzyści?

Inwestycja zapewni pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię w całości ze źródeł odnawialnych. Produkcja energii na potrzeby własne i sprzedaż nadwyżki przyniesie zakładowi oszczędności. Projekt będzie miał również pozytywny skutek dla środowiska, dzięki zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza. Skorzystają na tym zwłaszcza mieszkańcy gminy Stara Biała, w której mieści się zakład.

 

Projekt o wartości 6,4 mln zł wesprą unijne środki w kwocie 1,4 mln zł. Umowę na dofinansowanie podpisali marszałek Adam Struzik, prezes zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Płocku Stefan Kotlewski oraz wiceprezes Katarzyna Jakubowska.

 

 

Liczba wyświetleń: 617

powrót