Aktualności

Historycznie i muzycznie w MLIM

2018.11.23 15:00 , aktualizacja: 2018.11.28 16:21

Autor: MLIM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Widok ogólny na salę Prelekcja dr Jacka...

Miłośnicy polskiej tradycji przybyli do Komnaty Rycerskiej w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu na prelekcję kierownika Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN dr. Jacka Jackowskiego. Dotyczyła ona roli Jadwigi i Marianowa Sobieskich w tworzeniu zasobu źródeł etnograficznych dla polskiej nauki i kultury. To właśnie im poświęcona jest wystawa czasowa którą obejrzeć można obecnie w szydłowieckiej placówce. Podczas spotkania odbyła się również promocja towarzyszącego wystawie wydawnictwa multimedialnego „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”, którą przedstawiła dyrektor MLIM w Szydłowcu i redaktor wydawnictwa, dr Aneta Oborny.

 

Niezwykli naukowcy

Dr Jacek Jackowski opowiedział słuchaczom o drodze, jaką podejmowali wybitni etnografowie, etnomuzykolodzy, profesorowie, a także ich studenci w gromadzeniu dorobku ludowej tradycji muzycznej z terenu naszego kraju.  Mówił o Oskarze Kolbergu i jego pracach badawczych, przybliżył postać prof. Łucjana Kamieńskiego, który w 1930 r. założył pierwsze w Polsce archiwum fonograficzne i zgromadził nagrania z dwóch ekspedycji – kaszubskiej i śląskiej – oraz wędrówek po Wielkopolsce, Pomorzu, Kujawach i Pieninach. Następnie opowiedział o bohaterach prelekcji, Jadwidze i Marianie Sobieskich. Kontynuowali oni idee prof. Adolfa Chybińskiego, który widział nadrzędną potrzebę zachowywania dorobku kulturowego, a w szczególności zapisywania i gromadzenia polskiej muzyki ludowej. Jako studenci pod kierunkiem prof. Łucjana Kamieńskiego uczestniczyli w pracach badawczych oraz w tworzeniu archiwum nagrań. Niestety przedwojenne nagrania, zgromadzone w Regionalnym Archiwum Fonograficznym, w czasie okupacji zaginęły lub uległy zniszczeniu, a dalsze prace badawcze i dokumentacyjne Sobiescy rozpoczęli dopiero po wojnie. Ważnym wydarzeniem była ogólnopolska Akcja Zbierania Folkloru Muzycznego, w latach 1950–1954, zorganizowana przez Państwowy Instytut Sztuki, przy współpracy technicznej Polskiego Radia, prowadzona na terenie całego kraju przez siedem ekip badawczych. W późniejszym czasie drugiej akcji o takim zasięgu już nigdy nie powtórzono.

 

Nie tylko wystawa

Po spotkaniu był czas na wymianę wrażeń, dyskusje oraz spotkanie z autorami promowanej publikacji Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu „Sobiescy – zachowane w dźwiękach”, realizowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w roku Jubileuszu 50-lecia powołania MLIM w Szydłowcu. Na finałowe działanie zamykające projekt – rozdanie nagród w konkursie „Od fonografu do smartfona. Badacze tradycji muzycznych w XXI wieku” muzeum zaprasza 6 grudnia o godz. 13.00 do Sali Kominkowej zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów w Szydłowcu.

Liczba wyświetleń: 176

powrót