Aktualności

Dużo energii i pytań o Mazowsze

2018.11.08 14:25 , aktualizacja: 2018.11.08 15:18

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • młodzież warszawskiej szkoły, marszałek Adam Struzik oraz pracownicy urzędu pozują do wspólnego zdjęcia Pamiątkowe zdjęcie z...
  • w rzędzie stoi trzech uczniów O strukturze, zadaniach i...
  • zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Izabela Stelmańska, stojąc z mikrofonem w ręku opowiada młodzieży o Mazowszu O symbolach Mazowsza,...
  • sala posiedzeń zarządu, młodzież zajmuje miejsca przy stole obrad Z dużym entuzjazmem młodzi...

Młodzież miała niecodzienną lekcję wiedzy o społeczeństwie. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim uczniowie z pierwszej ręki zdobyli informacje o funkcjonowaniu samorządu województwa.

 

Czy wiem wszystko o regionie?

Młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 312 im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Warszawie spotkała się z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem oraz pracownikami urzędu, którzy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. struktury, zadań i działalności organów samorządu województwa. Zapoznali się też ze sprawami, z jakimi można zgłaszać się do instytucji. Z dużym entuzjazmem młodzi Mazowszanie podeszli do zwiedzania nowoczesnej sali posiedzeń zarządu. Uczniowie poznali też wiele, nieznanych dotąd, ciekawostek o województwie. Mogli się także przekonać, że dwie dekady aktywnej działalności samorządów powiatowych i wojewódzkich sprawiło, że Mazowsze jest dziś postrzegane jako jeden z najlepiej rozwijających się regionów europejskich.

 

Prezentację dotyczącą regionu przygotowała zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Izabela Stelmańska. Goście dowiedzieli się, m.in jakimi symbolami posługuje się Mazowsze, skąd pochodzi nazwa regionu. Poznali czynniki wpływające na jego atrakcyjność i dynamiczny rozwój. Otrzymali także garść informacji o potencjale przyrodniczo-kulturalnym, jakim dysponuje nasz region, a także o działaniach podejmowanych na rzecz promocji Marki Mazowsze.

 

Historię walk i zrywów narodowowyzwoleńczych, jakie miały miejsce na terenie Mazowsza, przybliżył młodzieży pełnomocnik marszałka województwa mazowieckiego do spraw kombatantów i osób represjonowanych Zbigniew Czaplicki. Podkreślił także, że rok 2018 to rok dwóch wyjątkowych jubileuszy. Samorządy powiatowe i wojewódzkie obchodzą 20-lecie swojego istnienia. Świętujemy także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji mazowieckie samorządowe instytucje kultury przygotowały ciekawe wydarzenia, do udziału w których serdecznie zapraszamy wszystkich Mazowszan.

 

Liczba wyświetleń: 481

powrót