Aktualności

Uczniowie z gminy Stara Kornica dostaną edukacyjne wsparcie

2018.10.19 15:00 , aktualizacja: 2018.10.19 15:49

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Do wspólnego zdjęcia pozuje wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, Wójt Gminy Stara Kornica, Skarbnik Gminy Anna Blondyk i przedstawiciele szkół. Pamiątkowy czek już...
Umowę przy stole podpisuje Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska i Skarbnik Gminy Anna Blondyk. Umowę podpisali:...

Podniesienie kompetencji kluczowych uczniów z trzech szkół podstawowych w gminie Stara Kornica (powiat łosicki), indywidualne podejście do pracy z uczniem, dodatkowe zajęcia lekcyjne, doposażenie sal lekcyjnych, a także wsparcie nauczycieli w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych – to cele projektu, który decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzyma ponad 927 tys. zł.

 

Unijne dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk oraz skarbnik gminy Anna Blondyk.

 

Indywidualnie według potrzeb szkół

Stara Kornica stawia na edukację, a zwłaszcza na kształcenie kompetencji kluczowych uczniów, które mogą okazać się w przyszłości niezbędne podczas poszukiwania pracy. Projekt będzie realizowany w trzech  placówkach: Szkole Podstawowej w Starych Szpakach, Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kobylanach oraz w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych im. Odzyskania Niepodległości SP w Starej Kornicy. Weźmie w nim udział łącznie 206 uczniów, w tym również dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, m.in. z wadami słuchu, autyzmem, dyskleksją rozwojową czy też z ADHD. Warto wspomnieć, że wszystkie działania zostały zaplanowane na podstawie indywidualnie przeprowadzonej diagnozy potrzeb edukacyjnych szkół biorących udział w projekcie.

 

Nowe wyposażenie i sprzęt

W ramach projektu dzieci będą brać udział w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych metodą eksperymentu, programowania czy też zajęć logopedycznych. W tym celu zostanie zakupione wyposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczej, pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny. Każda ze szkół otrzyma 15 komputerów wraz z oprogramowaniem. Z dodatkowych zajęć z matematyki czy języka angielskiego będą mogły skorzystać zarówno uczniowie zdolni, jak dzieci, które mają problemy w nauce. W realizacji programu pomogą też wycieczki edukacyjne do Warszawy, podczas których dzieci zwiedzą Centrum Nauki Kopernik oraz wezmą udział w Festiwalu Nauki.

– To dobry projekt skierowany szczególnie do najmłodszych. Warto ich wspierać. W końcu to oni kiedyś będą decydować o tym, jak będzie wyglądać nasza przyszłość. Wykształcenie odgrywa ogromnie ważną rolę w rozwoju każdego człowieka. Dlatego cieszę się, że tutejsi uczniowie będą mogli korzystać z nowych pomocy dydaktycznych. Podpisana dziś umowa pozwoli również nauczycielom na doskonalenie swoich umiejętności – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Projekt szansą także dla nauczycieli

Inicjatywa skierowana jest również do 37 nauczycieli. Udział w nim to dla nich szansa na podniesienie kompetencji zawodowych poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach czy też podjęcie studiów podyplomowych, np. w zakresie Terapii Integracji Sensorycznej. Pedagodzy poszerzą swoją wiedzę m.in. na temat pracy z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie czy też wykorzystania sprzętu multimedialnego podczas zajęć. Dowiedzą się też, jak prowadzić zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze z dziećmi upośledzonymi umysłowo oraz dziećmi nadpobudliwymi psychoruchowo (ADHD).

 

Liczba wyświetleń: 525

powrót