Aktualności

Znamy stypendystów z subregionu siedleckiego

2018.10.18 11:25 , aktualizacja: 2020.01.30 13:14

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

W subregionie siedleckim 36 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ogólnokształcących oraz 63 najlepszych młodych ludzi uczących się w szkołach zawodowych w tym roku otrzyma stypendia marszałka w wysokości około 5 tys. zł. Najzdolniejsi w subregionie odebrali wyróżnienia z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej oraz Elżbiety Lanc członka zarządu województwa mazowieckiego.

 

Najlepsi uczniowie szkół ogólnych

W subregionie siedleckim stypendia otrzyma 36 młodych ludzi. Wśród najlepszych są m.in. uczniowie siedleckich – Szkoły Podstawowej nr 2 im. G. Narutowicza, Szkoły Podstawowej nr 10 im. A. Ogińskiej, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach czy Liceum im. B. Prusa. Najzdolniejsi mazowieccy uczniowie z subregionu siedleckiego uczą się również w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach, Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie czy Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Garwolinie.

 

– Mamy bardzo zdolną młodzież na Mazowszu. Potwierdzają to kolejne edycje naszych programów stypendialnych. W tym roku wsparcie trafi do blisko tysiąca młodych osób z całego regionu. Gratuluję naszym wyróżnionym uczniom, ale też rodzicom i nauczycielom, którzy na każdym kroku wspierają naszych młodych stypendystówpodkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

 

Stypendium marszałka ma charakter naukowy. Młodzi ludzie mogą je przeznaczyć na rozwijanie swoich uzdolnień np. z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki i przedsiębiorczości. Stypendyści za otrzymane środki mogą kupić pomoce dydaktyczne, sprzęt komputerowy, fachową literaturę, ale też np. opłacić uczestnictwo w wycieczkach edukacyjnych czy kursach językowych. Ważne, aby cele na które uczniowie przeznaczają swoje stypendia były związane z ich indywidualnym planem rozwoju edukacyjnego.

 

Tegoroczna edycja „Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka” na rok szkolny 2018/2019 cieszyła się rekordowym zainteresowaniem. Ponad 1,7 tys. bardzo zdolnych młodych ludzi z Mazowsza ubiegało się o 476 stypendiów. Najlepsi uczniowie otrzymują stypendium w wysokości 4 985 zł. Środki będą wypłacone w dwóch transzach. W sumie na stypendia zostało przeznaczonych 2,7 mln zł.

 

 

Najlepsi zawodowi

W subregionie siedleckim stypendia zawodowe otrzyma 63 młodych ludzi, w tym blisko połowa uczy się w szkołach w samych Siedlcach (28 stypendystów). Najzdolniejsi uczniowie chodzą m.in. do: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Siedlcach oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego w Garwolinie.

 

To pieniądze na np. literaturę fachową, komputer, ale też kursy zawodowe czy doszkalające. Te ostatnie w przypadku uczniów szkół zawodowych są szczególnie ważnedodaje wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Samorząd Mazowsza na realizację programu „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych” w ciągu trzech edycji przeznaczył około 10 mln zł. Do tej pory ze wsparcia skorzystało 1922 uczniów. W tym roku do grona stypendystów szkół zawodowych dołącza kolejnych 482 uczniów. Na ich stypendia samorząd województwa przeznaczył  2,3 mln zł. Każdy stypendysta otrzyma wsparcie w wysokości około 5 tys. zł.

 

  • uczniowie i przedstawicielki samorządu W subregionie siedleckim 99...
  • przemawia Elżbieta Lanc Każdy stypendysta otrzymuje...
  • moment wręczenia stypenium jednej z uczennic Stypendia wręczyły...

Liczba wyświetleń: 263

powrót