Aktualności

Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem zmodernizowane

2018.10.16 12:25 , aktualizacja: 2018.10.18 12:46

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Siedziba Muzeum Konstantego Laszczki, widok od frontu Siedziba Muzeum Konstantego...
  • Przemawia Janina Ewa Orzełowska W imieniu samorządu...
  • W muzeum, wśród gości przemawia Elżbieta Lanc, członek zarządu Otwarcie muzeum jednego z...
  • Sala w Muzeum Konstantego Laszczki. Pod ścianą stoją rzeźby Sala w Muzeum Konstantego...
  • Dzieci w sali gimnastycznej siedzą na podłodze Podczas uroczystości...

Dzięki funduszom unijnym, w gminie Dobre wyremontowano Muzeum Konstantego Laszczki. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 330 tys. zł z RPO WM 2014–2020. W nowo powstałym obiekcie odbywać się będą warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia dla dzieci, lekcje muzealne i projekcje filmowe o patronie i jego twórczości.

 

– Ukończenie tej wspaniałej inicjatywy uhonorowania jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy i ceramików, Konstantego Laszczki, jest świętem mieszkańców gminy Dobre. Stworzyliście Państwo niezwykły „pomnik”, który będzie służył upowszechnianiu wiedzy o artyście. Muzeum jest inwestycją wyczekiwaną od dawna, dziękuję za to, że przyczynili się Państwo do stworzenia miejsca wyjątkowego – podkreśliła członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Wreszcie jest muzeum z prawdziwego zdarzenia

Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem działa od 1971 r. Pierwszą siedzibą placówki były pomieszczenia szkolne, w których zebrano prace artysty i pamiątki po nim. W latach 80. Oddano do użytku budynek z przeznaczeniem na remizę strażacką i siedzibę Gminnego Ośrodka Kultury. Tam też przeniesiono ekspozycję. Dzięki środkom z UE placówkę zmodernizowano i przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Ponadto zakupiony system audio przewodników ułatwi zwiedzanie muzeum osobom niedowidzącym i niedosłyszącym.

Projekt jest realizowany w partnerstwie z Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. W uroczystym otwarciu nowej muzealnej przestrzeni samorząd województwa reprezentowały członek zarządu województwa Elżbieta Lanc i wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

– Nowa siedziba muzeum jest dopełnieniem Państwa starań o uhonorowanie i upamiętnienie Konstantego Laszczki. Cieszę się, że możemy wspierać ważne dla mieszkańców inicjatywy, a dodatkowo promować wybitnego artystę – zwróciła się do gości wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Konstanty Laszczka – wielki artysta z mazowieckiej wsi

Urodził się 3 września 1865 r. w Makowcu Dużym, niedaleko Mińska Mazowieckiego. Już jako uczeń szkoły podstawowej w Dobrem, wykazywał nieprzeciętne zdolności plastyczne. Pochodzący z ubogiej rodziny, młody Konstanty Laszczka nie miał możliwości, by kształcić się w szkołach plastycznych. Został jednak zauważony przez miejscowego ziemianina Jana Ostrowskiego. Dzięki jego pomocy wyjechał do Warszawy i zaczął szkolić się w prywatnej szkole rzeźby Jana Kryńskiego. Kilka lat później, dzięki wygranej w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, wyjechał na stypendium do Paryża. Podczas pobytu we Francji studiował na renomowanych uczelniach artystycznych. Do Warszawy wrócił w 1896 r. i rozpoczął pracę jako nauczyciel rysunku. Trzy lata później zaproszono go do Krakowa. Wtedy rozpoczął się najbardziej intensywny czas w życiu zawodowym Laszczki. Na kolejne 35 lat związał się z późniejszą ASP, w której pełnił funkcje profesora i rektora. W 1936 r. nadano mu tytuł profesora honorowego uczelni. Odznaczono go także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w 1956 r. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Liczba wyświetleń: 752

powrót