Aktualności

Filmowcy u marszałka

2018.10.16 11:05 , aktualizacja: 2018.10.16 11:30

Autor: Biuro prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • od lewej: Joanna Kos-Krauze, Jerzy Skolimowski W spotkaniu uczestniczyli...
  • Adam Struzik Gospodarzem spotkania był...
  • kobieta z mikrofonem w dłoni Głos w dyskusji zabrała...

Możliwości współpracy oraz wspierania najlepszych polskich produkcji filmowych to główny temat spotkania marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika z przedstawicielami środowiska polskich filmowców.

 

– Mazowsze jest regionem, w którym skoncentrowany jest przemysł filmowy. Chcemy wzmocnić współpracę z tym środowiskiem – czy to poprzez działający już fundusz, czy poprzez uruchomienie finansowych mechanizmów zwrotnych. Myślimy też o wykorzystaniu funduszy europejskich – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Powołany przez samorząd województwa 8 lat temu Mazowiecki Fundusz Filmowy pomógł już w realizacji 51 produkcji. Wsparcie otrzymały m.in. takie dzieła jak „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego czy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

 

– Przesuwa się ciężar i odpowiedzialność za polską kinematografię na fundusze regionalne. Mazowiecki fundusz jest jednym z największych. Przy wzajemnej współpracy jesteśmy w stanie rozwijać i promować ten sektor – podkreśliła Joanna Kos-Krauze.

 

Spotkanie było także okazją do budowania Marki Mazowsze. Województwo jest atrakcyjne filmowo zarówno jako plener filmowy do produkcji seriali czy filmów fabularnych, ale także jako miejsce wypoczynku czy inwestycji. Na terenie całego regionu są miejsca, które znamy z wielu produkcji kinematograficznych.

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Joanna Kos-Krauze przewodnicząca gildii reżyserów polskich, Jerzy Skolimowski, Borys Lankosz i Magdalena Łazarkiewicz.

Liczba wyświetleń: 446

powrót