Aktualności
W Gąbinie zrewitalizowano dwa historyczne budynki
2018.10.15 09:20 , aktualizacja: 2018.10.17 12:39
Autor: oprac.Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Budynek przy ul....
- Marszałka Adama Struzika...
- Kamienica przy Starym Rynku...
- Przemarsz Orkiestry Dętej...
- Okolicznościowa wystawa...
- Chór Miasta i Gminy Gąbin...
W Gąbinie (pow. płocki) odrestaurowano dwa historyczne zabytki – kamienicę przy ul. Stary Rynek 6 oraz budynek przy ul. Kościuszki, w którym mieścił się dawny sąd grodzki. Inwestycje otrzymały wsparcie w wysokości ponad 3 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014–2020.
Zrewitalizowane obiekty spełniają funkcje użyteczności publicznej. W ich murach swoją działalność rozwijać będą organizacje pozarządowe, Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej, spółdzielnia socjalna, Gąbiński Inkubator Przedsiębiorczości, filia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Mieszkańcy zyskają również salę koncertową oraz nowe pomieszczenia biblioteczne. Odrestaurowane budynki nie tylko przyczynią się do zwiększenia atrakcyjności najstarszej części miasta, ale także wpłyną na zwiększenie aktywności lokalnej.
Budynek przy ul. Kościuszki wybudowano na przełomie XIX i XX w. Pełnił wiele funkcji społecznych. Był m.in. siedzibą sądu grodzkiego, zaś po II wojnie światowej – szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. W późniejszych latach na jego obszarze zlokalizowany był zakład produkcyjny. Od kilkunastu lat budynek stał pusty.
Kamienica przy Starym Rynku to najstarszy budynek w mieście i jednocześnie, obok ratusza, najcenniejszy zabytek Gąbina. Wybudowana w 1809 r. Konstrukcją nawiązuje do architektury barokowej. W 1885 r. urodził się tu ostatni premier II RP, Sławoj Felicjan Składkowski. Przed pierwszą wojną światową w obiekcie mieściło się lokalne gimnazjum. Swoją siedzibę miał tu też miejscowy sąd gminny. W ostatnich latach jej pomieszczenia udostępniono dla Społecznego Muzeum Ziemi Gąbińskiej im. Sławoja Felicjana Składkowskiego oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Gąbińskiej i Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin.
– Cieszę się, że Mazowsze pięknieje. Widać to m.in. na przykładzie Gąbina. Dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych zrewitalizowano dwa historyczne budynki w mieście. Jestem dumny, że udało się zrealizować te inwestycje. Myślę, że przez kolejne lata stanowić będą wspaniałą wizytówkę Gąbina i powód do dumy dla wszystkich jego mieszkańców – zaznaczył marszałek Adam Struzik.
Gospodarza Mazowsza wyróżniono medalem pamiątkowym „VII Wieków Tradycji – Miasto i Gmina Gąbin, Sławoj Felicjan Składkowski”.
Historycznie i edykacyjnie
Uroczystości otwarcia zrewitalizowanych obiektów najstarszej części Gąbina połączono z przypadającymi w tym roku obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dniem Edukacji Narodowej. Wydarzenie uświetniły Orkiestra Dęta OSP w Gąbinie oraz Chór Miasta i Gminy Gąbin. Z mini recitalem muzyki polskiej wystąpił dr Jarosław Domagała. Przedstawienie teatralne pn. „Powróćmy jak za dawnych lat” zaprezentował Amatorski Teatr Niewielki z Gąbina. Otwarto też okolicznościową wystawę przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej – poświęconą Premierowi II RP Sławojowi Felicjanowi Składkowskiemu.
Liczba wyświetleń: 613
powrót