Aktualności
6,3 mln zł na odnawialne źródła energii w powiecie węgrowskim
2018.10.12 15:30 , aktualizacja: 2018.10.15 11:41
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Wkrótce rozpocznie się budowa instalacji fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych w czterech gminach z powiatu węgrowskiego. Na realizację projektu zarząd województwa mazowieckiego przyznał dotację unijną ponad 6,3 mln zł w ramach RPO WM 2014–2020. Umowy w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Elżbieta Lanc oraz wójt gminy Liw Bogusław Szymański.
– Już niedługo mieszkańcy gmin Liw, Korytnica, Miedzna i Sadowne będą korzystać z nowoczesnych, proekologicznych rozwiązań i czerpać czystą energię ze słońca. Zamontowane panele fotowoltaiczne i kolektory solarne nie tylko przyniosą oszczędności domowym budżetom, ale również pomogą dbać o czyste powietrze. To świetne rozwiązanie, łączące w sobie korzyści płynące dla indywidualnych mieszkańców, jak i całego Mazowsza – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Projekt obejmie wykonanie 330 instalacji fotowoltaicznych i 353 instalacji kolektorów słonecznych dla prywatnych gospodarstw domowych znajdujących się na terenie gmin: Liw, Korytnica, Miedzna i Sadowne. Wnioskodawca wyposaży również w instalacje fotowoltaiczne 10 budynków użyteczności publicznej.
Bezpiecznie pod względem energetycznym
– Wszystkim czterem gminom gratuluję realizacji tak ważnej inwestycji. Priorytetem samorządu województwa jest zapewnienie bezpiecznego bytu mieszkańcom Mazowsza. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną wymaga szczególnej dbałości o bezpieczeństwo dostaw energii oraz szukania jej alternatywnych źródeł – mówiła członek zarządu Elżbieta Lanc. – Gminy Liw, Korytnica, Miedzna i Sadowne – podejmując się realizacji tego przedsięwzięcia – udowodniły, że nie są im obce starania o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego – dodała.
Projekt ma przede wszystkim ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery oraz zapobiec niedoborom energii na terenie powiatu. Podłączenie wybudowanych instalacji do wewnętrznych instalacji w budynkach zmniejszy wykorzystanie energii elektrycznej i cieplnej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł.
Liczba wyświetleń: 450
powrót