Aktualności

Nagrody Marszałka wręczone

2018.10.12 19:05 , aktualizacja: 2018.10.15 11:34

Autor: Oprac. WKZ, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

 • Figurka przedstawiająca kobietę z uniesionymi do góry ramionami-skrzydłami Takie statuetki otrzymali...
 • Dwaj mężczyźni grający na instrumentach muzycznych Kapela "Lipce" (Fot. arch....
 • wręczanie statuetki Laureatką nagrody Marszałka...
 • Kobieta w stroju regionalnym Czesława Lewandowska (Fot....
 • młodzi przedstawiciele orkiestry Delegacja orkiestry dętej z...
 • Grupa młodzieży w strojach scenicznych, z instrumentami muzycznymi, stojąca w plenerze Młodzieżowa Orkiestra Dęta...
 • Ryszard Jan Kozłowski ze...
 • Mężczyzna w okularach, w koszuli w kratę Ryszard Jan Kozłowski (Fot....
 • Panie ze statuetką i dyplokmem Pracownicy płockiej...
 • Zdjęcia przedstawia fasadę budynku książnicy, przed którym rosną dwa drzewa Książnica Płocka im....
 • laureaci Przedstawiciele zespołu...
 • zespól w strojach ludowych Zespół Tańca Ludowego...
 • Rzeźbiarz trzymający jedną ze swoich prac Stanisław Bacławski (Fot....
 • Grupa osób w strojach ludowych. W pierwszym rzędzie siedzą muzycy z instrumentami Zespół Ludowy "Węgrowianie"...
 • Alfreda Krajewska (Fot....
 • Mężczyzna w słomkowym kapeluszu Zdzisław Antoni Doleżyński...
 • Na scenie prezentuje się...
 • laureatki trzech pierwszych miejsc Gala była okazją do...

W pałacu w Sannikach marszałek Adam Struzik wręczył statuetki Nagrody Marszałka 10 laureatom. Są to wybitni mieszkańcy naszego regionu, którzy promują Mazowsze w kraju i na świecie w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

 

Nagroda to uhonorowanie pracy i talentu wybitnych ludzi, którzy z potrzeby serca działają na rzecz mazowieckiej wspólnoty. Spośród nominowanych kapituła wyłoniła 10 laureatów. Zwycięzcy otrzymali statuetkę i 10 tys. zł. W gronie wyróżnionych znaleźli się:

 

„Kapela Lipce”

Wysoko ceniona kapela z regionu radomskiego. Tworzą ją cioteczni bracia – harmonista Tadeusz Lipiec oraz barabanista Marian Lipiec. Obecnie muzykanci powrócili do tradycyjnego instrumentarium (skrzypce, harmonia, baraban) i repertuaru – oberków i polek. Laureaci wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, zajęli dwukrotnie II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą. Uhonorowani nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

 

Czesława Lewandowska

Wielokrotnie wyróżniana twórczyni ludowa, specjalizująca się w koronkarstwie i plastyce obrzędowej Kurpi Puszczy Zielonej. Szydełkuje wstawki do fartuchów zespołów regionalnych, obrusy, serwetki, a także wykonuje kolorowe kwiaty z bibuły i palmy wielkanocne. W pracy inspiruje się naturą, lokalnymi obrzędami i zwyczajami kurpiowskimi. Prowadzi warsztaty. W 2017 r. obchodziła 30-lecie pracy twórczej.

 

Stanisław Bacławski

Sztuką zajmuje się od 1995 r. W jego pracowni powstają rzeźby i płaskorzeźby o tematyce sakralnej i świeckiej. Wykonuje również polichromie. Od lat uczestniczy w warsztatach „Ginące zawody” w Kadzidle. Szkoli adeptów sztuki ludowej w całej Polsce, bierze udział w plenerach. Jego prace znajdują licznych odbiorców wśród kolekcjonerów. Jego znane prace stoją m.in. przy ul. Kościuszki w Kadzidle i na dworcu autobusowym. Otrzymał m.in. Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” (2009 r.) i Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów „Kurpik” (2011 r.).

 

Alfreda Krajewska

Twórczyni ludowa i rzeźbiarka, żona artysty Jana Krajewskiego, ma równie uzdolnionego syna Krzysztofa. Mieszka w Zawidzu Kościelnym. W zdobnictwie prac pani Alfredy dużą rolę odgrywa kolor. Maluje farbami olejnymi, o żywych barwach. Przez etnografów uznana za specjalistkę od płaskorzeźb. Wykonuje prace o tematyce wiejskiej, obyczajowej. Wielokrotnie nagradzana. Mimo ukończonych 80 lat uczestniczy w ogólnopolskich plenerach. Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Sztuki.

 

Zespół Ludowy „Węgrowianie”

Zespół działa od ponad 20 lat. Jego członkowie to ludzie z pasją, kochający tradycję i kulturę ludową wschodniego Mazowsza i Podlasia. Był wielokrotnie nagradzany na konkursach w Polsce i poza jej granicami. Zdobył m.in. I miejsce w XII Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni 2017”. Zespół z wielką starannością i dbałością o szczegóły prezentuje obrzędy charakterystyczne dla regionu.

 

Zdzisław Antoni Doleżyński

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Radomskiego. Uczestniczył w 60 ogólnopolskich wystawach malarskich, 4 międzynarodowych i 9 indywidualnych. Był komisarzem plenerów malarskich, prowadził zajęcia z tkactwa artystycznego. Do 2012 r. instruktor w ośrodku kultury w Białobrzegach. Od 50 lat maluje. Jego twórczość to styk dwóch konwencji: realizmu i realizmu magicznego. Zdobywca licznych nagród.

 

Zespół Tańca Ludowego „Sadzewiczowa”

Zespół istnieje z przerwami od lat 70. XX w. Jego reaktywacja nastąpiła w latach 2000–2003, kiedy powstało Szkolne Koło Tańca. Początek kariery tanecznej zespołu to III Festiwal Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej Powiatu Węgrowskiego. Od 2004 r. opiekują się młodzieżą Anna Pękul i Barbara Gamdzyk. Zespół promuje tańce ludowe Mazowsza i Podlasia. Tańczą w nim uczniowie Zespołu Szkół w Łochowie. Grupa uświetniała występami liczne uroczystości, występowała też m.in. na Ukrainie.

 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie

Powstała w 1904 r. i jest jedną z najstarszych tego typu orkiestr w Polsce. Od 1985 r. kapelmistrzem jest Franciszek Józef Bieganowski. Grupę tworzą młodzi muzycy amatorzy z Wyszkowa i okolic. Dwukrotnie występowali w Stanach Zjednoczonych oraz m.in. w Niemczech, Szwecji, Estonii i Grecji, a także przed papieżem Janem Pawłem II. W repertuarze mają około 800 utworów. Najmłodszy członek zespołu ma 8 lat, najstarszy 25.

 

Ryszard Jan Kozłowski

Rzeźbiarz z zamiłowania i wykształcenia. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i tworzy w Józefowie. Jego prace promujące Polskę i Mazowsze były prezentowane na ponad 200 wystawach w kraju i za granicą. W jego pracowni młodzież może zobaczyć, jak powstają rzeźba i kolejne etapy odlewania w brązie. Artysta jest autorem plakietek i statuetek poświęconych różnym miejscowościom powiatu otwockiego i Mazowsza. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi.

 

Książnica Płocka im. W. Broniewskiego

Samorządowa instytucja kultury, złożona z: biblioteki głównej, działu zbiorów audiowizualnych, Biblioteki dla Dzieci im. Wandy Chotomskiej i 13 filii. Pełni funkcję centrum wiedzy o regionie. Promuje Mazowsze oraz Płock w kraju i za granicą. Książnica prowadzi intensywną działalność kulturalną, włączając się w wydarzenia ogólnopolskie, np. narodowe czytanie, Europejska Noc Muzeów, liczne konkursy o zasięgu ogólnopolskim.

 

Liczba wyświetleń: 799

powrót