Aktualności

„Pro Masovia” dla stulatek

2018.10.08 12:50 , aktualizacja: 2018.10.08 15:54

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • Inscenizacja w wykonaniu uczniów Uczniowie ze szkoły w...
  • uroczystości jubileuszowe Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Medal pamiątkowy dyrektor placówki wręcza wicemarszałek Szkoła w Strzale otrzymała...
  • głaz z pamiątkową tablicą odnoszącą się do uroczystości 100-lecia szkoły i odzyskania niepodległości. Pamiątkowa tablica stanęła...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska przekazuje medal na ręce dyrektor szkoły Edyty Karczewskiej-Brzost Szkoła w Strzale otrzymała...
  • uhonorowane osoby Pracownicy szkoły otrzymali...

Do zaszczytnego grona stulatek dołączyły Szkoła Podstawowa im. Ireny Kosmowskiej w Strzale (powiat siedlecki) i Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Jędrzejowie Nowym (powiat miński). Z okazji jubileuszu obie placówki otrzymały Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”.

 

Ze świętującymi uczniami i absolwentami obu placówek spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Na ręce dyrekcji przekazała, przyznane przez marszałka Adama Struzika, Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”.

 

– Szkoła jest bardzo ważnym miejscem w życiu młodego człowieka. To tutaj poznaje otaczający go świat, poznaje nowych przyjaciół i uczy się życia w społeczeństwie. Wspomnienia ze szkolnej ławy towarzyszą nam przez całe życie – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Wspomnień czas w Jędrzejowie Nowym

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza św., po której odsłonięto pamiątkową tablicę nawiązującą do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież szkolna przygotowała okolicznościową akademię, na którą zaproszono emerytowanych nauczycieli, rodziców oraz absolwentów szkoły.

 

Szkoła Podstawowa w Jędrzejowie Nowym powstała w 1918 r. w mieszkaniu Piotra Milewskiego. Początkowo mieściła się w wynajętych izbach wiejskich rozproszonych po całej wsi. W 1962 r. podjęto decyzję o budowie siedziby, która ruszyła w 1967 r. Pierwszego września następnego roku już została otwarta.

 

Od 2002 r. przeprowadzono szereg działań zmierzających do unowocześnienia i dostosowania placówki do pełnej realizacji ustawowych zadań. Wykonano m.in.: nową elewację budynku, remont wszystkich klas, sali gimnastycznej oraz łazienek. Wymieniono okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Teren szkolny został ogrodzony i zagospodarowany, powstało boisko do gry w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę oraz pracownia komputerowa. W 2008 r. na terenie szkoły utworzono świetlicę socjoterapeutyczną, a w 2009 r. – przedszkole.

 

Jubileusz w Strzale

Uroczystości rozpoczęła msza święta. Część artystyczną zainaugurował polonez zatańczony przez przedszkolaków. Młodzież szkolna zaprezentowała swoje talenty muzyczne i aktorskie w specjalnie przygotowanej na tę uroczystość inscenizacji. Jej tematem była historia szkoły oraz jej patronka – Irena Kosmowska. Jubileusz stał się okazją do stworzenia kącika pamięci o patronce. Na zakończenie wystąpił Zespół Śpiewaczy Chodów, a starsi uczniowie zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę”.

Szkoła podstawowa w Strzale początkowo funkcjonowała w wynajmowanej izbie, a od 1946 r. w poniemieckich barakach. Obecna siedziba została otwarta w styczniu 1963 r. i służy obecnie 349 uczniom i przedszkolakom.

 

Liczba wyświetleń: 414

powrót