Aktualności

Najnowocześniejszy w Polsce szpital psychiatryczny otwarty!

2018.10.04 15:10 , aktualizacja: 2018.10.04 15:58

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fragment budynku szpitala Drewnica Nowa siedziba szpitala...
  • konferencja prasowa wewnętrz szpitala w Drewnicy Konferencja prasowa z...
  • budynek szpitala Nowoczesny, proekologiczny...
  • w rzęzie stoi 8 osób z kadry medycznej szpitala Profesjonalna kadra...
  • na zdjeciu widać pomieszczenie do gier zespołowych Pacjenci mogą korzystać...
  • sala spotkań grupowych Chorzy będą mogli wracać do...
  • fragment zielonego otoczenia szpitala, widoczna jest przestrzeń między budynkami i las za budynkami Zielone otoczenie szpitala...

W podwarszawskich Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji Samorządu Województwa Mazowieckiego – budowa nowej siedziby szpitala psychiatrycznego Drewnica. Koszt zadania to aż 137 mln zł,  z czego blisko 95 mln zł wyniosło wsparcie unijne w ramach RPO WM.  To pierwszy szpital psychiatryczny zbudowany w Polsce od czasów drugiej wojny światowej i tym samym najnowocześniejszy w kraju.

 

Przede wszystkim komfort

Prace w podwarszawskich Ząbkach trwały ponad 3 lata. Nowoczesny, 7-segmentowy budynek ma powierzchnię ponad 22 tys. m. kw. Na pacjentów czeka tu nie tylko 300 łóżek, centrum rehabilitacyjne, ale także ogród zimowy, przestrzeń rekreacyjno-sportowa czy sala do muzykoterapii. Pacjenci mogą korzystać z alejek spacerowych, miejsc do gry w tenisa stołowego czy stanowisk do gry w szachy. Nowoczesny, proekologiczny i przyjazny pacjentom – taki jest Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica.

 

– W Ząbkach staraliśmy się stworzyć miejsce, w którym chorzy będą czuli się dobrze. W leczeniu psychiatrycznym równie ważne, jak profesjonalna opieka medyczna, jest otoczenie, w jakim chorzy dochodzą do zdrowia. Muszą się czuć bezpiecznie i komfortowo, dlatego szpital, który dziś otwieramy to miejsce przyjazne i bardzo nowoczesne – powiedział marszałek Adam Struzik.

 

Coraz większe potrzeby

Jak wynika z badań, problem zaburzeń psychicznych dotyka w Polsce coraz więcej osób. Według danych GUS w 2015 r. w warunkach ambulatoryjnych w poradniach dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych od alkoholu i innych substancji leczyło się w Polsce ponad 1,6 mln osób. W tym czasie dominowały przede wszystkim zaburzenia nerwicowe oraz nastroju. W sumie stwierdzono je u ponad 47 proc. pacjentów. Aby mogli być skutecznie leczeni, potrzebne są, m.in. odpowiednio przystosowane miejsca.

 

– Szpitale psychiatryczne od lat borykają się z niedofinansowaniem. Ich stan techniczny nie zawsze odpowiada standardom XXI w. Na szczęście coraz więcej się zmienia. Dzięki naszym środkom udało się przeprowadzić prace modernizacyjne w naszych szpitalach psychiatrycznych. Ostatnio do użytku oddawaliśmy odnowione oddziały w szpitalu przy Nowowiejskiej w Warszawie. Zmodernizowane zostały także oddziały w Radomiu. W przypadku Drewnicy mówimy już o zupełnie innej jakości. Tu budowaliśmy od postaw. Dzięki naszej determinacji pacjenci, nie tylko otrzymają fachową pomoc, ale przede wszystkim będą leczeni w komfortowych warunkach – podkreśla członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Obok specjalistycznej opieki psychiatrów i psychologów placówka zapewnia także opiekę ogólną i specjalistyczną. Powstały gabinety ginekologiczny, urologiczny, neurologiczny, okulistyczny, a także gabinet RTG, EKG i USG. Nową placówkę wybudowano w sąsiedztwie istniejącego od 1903 r. szpitala.

 

W zgodzie z naturą

Obok szpitala powstała instalacja kolektorów słonecznych, wybudowany został także system pomp ciepła. W okresie grzewczym pozwoli to wykorzystywać energię słoneczną pobraną i zmagazynowaną w lecie. Zimą z kolei nowoczesny system pozwoli przechowywać zimne powietrze, aby służyło latem do klimatyzowania pomieszczeń.

 

Jak zauważa prezes Zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Roman Robert Jędrzejczak, w efekcie budynek jest proekologiczny, przyjazny dla środowiska i ekonomiczny. – To nie tylko troska o środowisko naturalne, co oczywiście jest niesłychanie istotne, ale także dążenie do częściowego uniezależnienia się i dywersyfikacji źródeł energii – dodaje.

 

Naszym celem jest utrzymanie wysokiego poziomu leczenia i jego kompleksowość. Jeszcze w październiku rozpoczynamy intensywną działalność w  obszarze naukowo-badawczym w oparciu o już nawiązaną współpracę m.in. z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydziałem Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego czy Politechniką Warszawską. Obok leczenia pacjentów, chcemy się także skupić na profilaktyce i promocji zdrowia psychicznego w Polsce – podkreśla członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica Norbert Szczepański.

 

Liczba wyświetleń: 2602

powrót