Aktualności

Cenne obiekty diecezji płockiej przeszły termomodernizację

2018.10.01 15:40

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Za stołem konferencyjnym siedzą marszałek, dyrektor płockiej delegatury, biskup Piot Libera oraz księża Biskup Piotr Libera oraz...

Inwestycja objęła zespół klasztorny, Centra Rozwoju Rodziny w Ratowie i Ciechanowie, Bibliotekę Wyższego Seminarium Duchownego oraz Domy Księży Emerytów w Płocku. Realizację tego ważnego, wielozadaniowego, projektu podsumowali w opactwie pobenedyktyńskim w Płocku biskup Piotr Libera oraz marszałek Adam Struzik. Na konferencji obecny był też dyrektor płockiej delegatury UMWM Tomasz Kominek.

 

Projekt obejmował kompleksową, głęboką termomodernizację sześciu budynków diecezji płockiej zarówno tych o charakterze sakralnym, jak i użyteczności publicznej. Beneficjentem projektu jest Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, a jego partnerami, diecezja płocka, Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, parafia pw. św. Józefa w Ciechanowie oraz powiat mławski.

– Diecezja płocka docenia troskę samorządu województwa mazowieckiego o poprawę stanu technicznego zarówno obiektów sakralnych, jak też budynków użyteczności publicznej. Dzięki realizacji tego projektu zostały one docieplone, zaopatrzone w odnawialną energię, a przez to jeszcze lepiej spełniają przeznaczone im funkcje. Różnorodność przedsięwzięć organizowanych w tych obiektach dowodzi, że kościół płocki otwiera się na człowieka na różne sposoby, zapraszając do wspólnej modlitwy, ale też oferując wspólną przestrzeń do edukacji, przeżyć kulturalnych, wymiany myśli czy zwyczajnie odpoczynku  – wskazuje  biskup Piotr Libera.

– Ten projekt pokazuje, że dzięki wsparciu unijnemu wyjątkowe zabytki i historyczne obiekty nie tylko odzyskują dawne piękno, ale mogą dalej służyć lokalnym społecznościom. Tym razem środki unijne zostały przeznaczone na termomodernizację rokokowego zespołu klasztornego w Ratowie, Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku czy Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie, znajdującego się we wzniesionym na początku XX w. budynku. To bardzo cenna inwestycja pokazująca, że proekologiczne rozwiązania mogą również znaleźć zastosowanie w obiektach zabytkowych – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Zespół Klasztorny

XVIII-wieczny zespół klasztorny w Ratowie to unikatowy zabytek, zbudowany w stylu tzw. płonącego rokoko. Co ciekawe, jest to obecnie jedyny obiekt reprezentujący ten styl na Mazowszu. To ważne miejsce nie tylko ze względu na wartość historyczną czy sakralną, ale także społeczną.

– Ratowo to odwieczny ośrodek kultu św. Antoniego z Padwy. Zespół klasztorny, jak i Centrum Rozwoju Rodziny to także miejsce spotkań, pikników, warsztatów organizowanych dla dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów.  Pozostałe obiekty również pełnią ważne funkcje edukacyjne, kulturalne czy społeczne, a jednocześnie ich stan techniczny wskazywał na potrzebę gruntownej termomodernizacji. Dzięki realizacji projektu poprawiły się wskaźniki energetyczne obiektów, a także nastąpiła redukcja emitowanego w związku z ich eksploatacją dwutlenku węgla o ponad 70 proc. To bardzo wymowne liczby – mówi ks. kan. Bogdan Pawłowski, lider projektu, rektor Sanktuarium Diecezjalnego św. Antoniego z Padwy w Ratowie.

W ramach inwestycji w ratowskim zespole klasztornym została wymieniona stara kotłownia olejowa na dwie gruntowe poziome pompy ciepła o łącznej mocy 155 kW, zbudowano też instalację fotowoltaiczną o mocy niespełna 40 kW. Ponadto zrealizowano prace termomodernizacyjne, w tym wymieniono okna w budynku klasztornym, w którym w 2015 r. została otworzona Ostoja św. Antoniego. Docieplono stropy kościoła i klasztoru wełną mineralną, zmodernizowano centralne ogrzewanie, wymieniono źródła światła na energooszczędne.

 

Centrum Rodziny w Ratowie 

Z kolei w dawnym budynku kapelanki, Centrum Rozwoju Rodziny w Ratowie, w którym organizowane są zajęcia i warsztaty, przestarzały piec węglowy zastąpiła powietrzna pompa ciepła o mocy 23,4 kW. Została tam również zainstalowana instalacja fotowoltaiczna o mocy niespełna 40 kW, wymieniono okna, oświetlenie zostało zastąpione energooszczędnym, a strop docieplony.

 

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego

Księgozbiory Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku są niezwykle cenne. Są w niej „białe kruki”, w tym najstarsze w Polsce, bo pochodzące z XII w. rękopisy liturgiczne m.in. Biblia Płocka oraz odzyskany niedawno z biblioteki monachijskiej, zrabowany podczas II wojny światowej, Pontyfikał Płocki. Biblioteka prowadzi też szeroko rozumianą działalność społeczną, w tym wypożyczalnię książek. Zapewnia również dostęp do archiwum bibliotecznego i realizuje warsztaty edukacyjne z prezentacją najcenniejszych publikacji. Dzięki unijnemu dofinansowaniu w budynku zostały ocieplone ściany i poddasze. Poza tym zainstalowano wentylację mechaniczną oraz panele fotowoltaiczne o mocy 13,5 kW. 

 

Dom Księży Emerytów w Płocku

Termomodernizację przeszły także dwa budynki Domu Księży Emerytów w Płocku pełniące funkcję domu spokojnej starości dla emerytowanych księży diecezji płockiej. Placówki prowadzą także działania społeczne, kulturalne i edukacyjne dostępne dla wszystkich emerytowanych mieszkańców Płocka. W ramach projektu w Domu Księży Emerytów przy ul. Misjonarskiej zostały ocieplone ściany zewnętrzne, a także dach. Wymieniono także instalację grzewczą, nieszczelne okna i drzwi zewnętrzne. Zbudowano instalację fotowoltaiczną o mocy 14,8 kW. Natomiast w Domu Księży Emerytów przy ul. Kościuszki została zamontowana gruntowa pompa ciepła o mocy 40 Kw. W obu budynkach wymieniono źródła światła na energooszczędne.

 

Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie

W zbudowanym na początku XX w. budynku Akcji Katolickiej, obecnie Centrum Rozwoju Rodziny w Ciechanowie wymieniono kotłownię gazową na powietrzną gazową pompę ciepła o mocy 76,6 kW. Zbudowano też instalację ogniw fotowoltaicznych o mocy 2,86 kW. W ramach inwestycji docieplono dach oraz budynek od wewnątrz. Zostały także wymienione okna, drzwi, instalacja grzewcza oraz źródła światła na energooszczędne.  

 

Inwestycje te zyskały dofinasowanie w kwocie ponad 6,1 mln zł z RPO WM 2014–2020 w ramach działania 4.2 „Efektywność energetyczna”.

Liczba wyświetleń: 322

powrót