Aktualności

Najstarsza szkoła w powiecie węgrowskim

2018.09.25 15:35 , aktualizacja: 2018.09.26 12:55

Autor: Dagmara Jaworska (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wejście do budynku szkoły. Widać drewniane drzwi i flagi I LO im. A. Mickiewicza w...
  • Za pocztem sztandarowym, niesionym przez ucznia szkoły, idą pozostali uczestnicy uroczystości W przemarszu uczestników...
  • Odsłonięcie tablicy na ścianie budynku szkoły Pamiątkowa tablica będzie...
  • Członkowie zespołu w nowych strojach Stroje zakupione dzięki...

Najstarsza szkoła w powiecie węgrowskim – I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Węgrowie – obchodziła jubileusz 100-lecia powstania. W uroczystościach wzięło udział ponad 400 absolwentów i gości. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa.

 

Z szacunku dla tradycji

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Po mszy, uczestnicy na czele z pocztem sztandarowym I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie przeszli na plac przed szkołą, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą założycielom placówki: Stanisławowi Wangratowi, Józefowi Gołębiewskiemu i Karolowi Szamocie, a także zmarłym nauczycielom i wychowankom tutejszego gimnazjum i liceum. Tablicę odsłonili Jan Zalewski – absolwent szkoły z 1939 r., major narodowych sił zbrojnych oraz Sławomir Gołębiewski – kuzyn Józefa Gołębiewskiego, fundatora budynku szkoły. Znicz pod pamiątkową tablicą zapalił prof. Wojciech Żagan – syn prof. Alojzego Żagana, wieloletniego nauczyciela węgrowskiego liceum, Prezes Stowarzyszenia „Ogólniak”.

 

Były gratulacje i występy artystyczne

Zjazd oficjalnie otwarto w Węgrowskim Domu Kultury. Uroczystość poprowadziła dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Małgorzata Janiuk wraz z prof. Wojciechem Żaganem. Członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Mirosław Krusiewicz złożyli gratulacje i przekazali upominki – piłki i gry planszowe. Uczestnicy zjazdu podziwiali zdolności artystyczne, wokalne i taneczne absolwentów i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego.

– Szkoła z tak długim stażem pracy i z takimi tradycjami to prawdziwy skarb dla każdej lokalnej społeczności – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Placówka integruje mieszkańców, inicjuje współpracę różnych środowisk i instytucji. Od wielu lat dba o zachowanie tradycji. Może pochwalić się wieloma osiągnięciami, także teraz. Gratuluję Państwu takiego sukcesu.

Wieczorem zaproszono uczestników spotkania na Bal Absolwentów, a kolejnego dnia, 23 września, w węgrowskim Klasztorze pw. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy na zakończenie obchodów odbyła się msza święta.

 

Plac sportowo-rekreacyjny i flowpark

Jubileusz stał się okazją do otworzenia nowego plac sportowo-rekreacyjny z siłownią zewnętrzną i flowparkiem, który powstał za budynkiem liceum. Na budowę szkoła pozyskała blisko 150 tys. zł z programu MIWIS 2018 (Mazowiecki Instrument Wsparcia Infrastruktury Sportowej), który jest programem Samorządu Województwa Mazowieckiego.

 

Remont szkoły

Z funduszy Starostwa Powiatowego w Węgrowie wyremontowano dwa szkolne korytarze. Wkrótce w najstarszej części szkoły, zorganizowana będzie wystawa regionalnego rękodzieła. Będą się w niej odbywać zajęcia z dziedzictwa kulturowego Podlasia i Mazowsza. Remont jest przeprowadzany w ramach projektu pn. „Kulturowy Spichlerz” Stowarzyszenia Ogólniak na rzecz Wspierania Inicjatyw Edukacyjnych w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza  w Węgrowie. Środki w wysokości blisko 100 tys. zł pochodziły z projektu realizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Bądźmy Razem” (z tego wkład UE z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich – ponad 62,5 tys. zł, a wkład krajowy –  ponad 35 tys. zł.) W ramach przedsięwzięcia zakupiono także stroje łowickie dla zespołu ludowego szkoły.

Uroczystości jubileuszowe zostały objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Liczba wyświetleń: 285

powrót