Aktualności
Aktywni druhowie
2018.09.24 12:55 , aktualizacja: 2018.09.25 09:44
Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
- Jednostka z Pustelnika...
- Druhowie z OSP Pustelnik -...
- Jednostka OSP Pustelnik z...
- Uroczystości w Gocławiu...
- Ochotnicy z Gocława...
- Strażacy służbę w KSRG mogą...
Druhowie z OSP Pustelnik (powiat miński) świętowali 90-lecie pracy, a jednostka OSP Gocław (powiat garwoliński) została włączona do Krajowej Sieci Ratowniczo-Gaśniczej (KSRG). Z ochotnikami spotkała się wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
– Wszyscy druhowie ochotnicy zasługują na uznanie i szacunek. To oni są stale gotowi, aby odpowiedzieć na wezwanie i nieść pomoc. Myślę że mieszkańcy mogą spać spokojniej, widząc że ochotnicy są nie tylko świetnie wyszkoleni, ale też mają nowoczesny sprzęt – podkreślała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Uroczysty jubileusz
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uhonorował ochotników Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia" (za całokształt pracy) i dyplomami uznania. Medal i dyplomy wręczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. Dodatkowo strażacy otrzymali 6 kompletów ubrań ochronnych zakupionych ze środków budżetu Mazowsza. Nowe ubrania zapewnią ochotnikom większe bezpieczeństwo i komfort podczas akcji bojowych. Ochotnicza Straż Pożarna w Pustelniku otrzymała również Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polski.
90 lat działalności
Ochotnicza Straż Pożarna w Pustelniku zaczęła działać pod koniec listopada 1928 r., w szeregi jednostki zapisało się 20 ochotników. Już po 2 latach ochotnicy mieli swoją pierwszą drewnianą siedzibę. Rozwój jednostki zahamowały działania wojenne. W latach 50. wybudowano murowaną strażnicę, która jednak spaliła się 4 lutego 1968 r. Z pożaru udało się uratować jedynie wóz strażacki. W kolejnych latach jednostka starała się odbudować stracony budynek i zgromadzić potrzebny sprzęt. Niestety spadek aktywności druhów doprowadził do rozwiązania jednostki. Choć formalnie jednostka nie figurowała w rejestrach, pamięć i misja przetrwała. Jednostkę reaktywowano w 2003 r. Do nowo organizowanej straży zgłosiło się 43 druhów, którzy swą siedzibę mieli w starej drewnianej szkole. W 2013 r., przy udziale środków własnych i środków z budżetu gminy, wybudowano nowy budynek remizy z dwoma miejscami garażowymi, salą spotkań i zapleczem socjalnym. Strażacy samodzielnie wykonali wszystkie prace. Od chwili budowy remizy zainteresowanie działalnością straży znacznie wzrosło. Dwukrotnie zwiększyła się liczba członków, powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz Kobieca Drużyna Pożarnicza. Obecnie jednostka liczy 95 członków, w tym: 40 czynnych, 3 honorowych, 19 wspierających, 33 członków MDP.
Nowe obowiązki druhów z Gocława
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG) funkcjonuje od 1995 r. Jego głównym założeniem jest koordynacja działań ratowniczych podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i najczęściej Ochotnicze Straże Pożarne. Funkcjonowanie w KSRG jednostek OSP wiąże się ze spełnieniem szeregu wymagań związanych nie tylko właściwym wyposażeniem, ale także przeszkoleniem druhów i czasem reakcji na zgłoszenia. Jednostka OSP Gocław spełniła wszystkie wymagania i została oficjalnie włączona do KSRG.
Ochotnikom został przekazany nowy, średni samochód pożarniczy. Działania strażaków usprawni również nowa motopompa przekazana w imieniu samorządu przez wicemarszałek Janinę Ewę Orzełowską. Motopompa została zakupiona ze środków województwa mazowieckiego. Jednostka OSP Gocław powstała w 1924 r., liczy 36 strażaków – 21 przeszkolonych, w tym 5 członków jest pracownikami Państwowej Straży Pożarnej. Ma dwa samochody pożarnicze oraz niezbędny – do funkcjonowania w KSRG – sprzęt i umundurowanie. Czterech strażaków otrzymało srebrne, a dziewięciu – brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, sześciu najmłodszych druhów otrzymało Odznakę „Strażak Wzorowy”. Po zakończonych uroczystościach, mimo nienajlepszej pogody, można było wziąć udział w pikniku rodzinnym, organizowanym przez ochotników.
Liczba wyświetleń: 478
powrót