Aktualności

Ostrowskie Jatki odzyskały dawny blask

2018.09.12 14:55 , aktualizacja: 2020.07.02 14:44

Autor: Agnieszka Plaskota (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • Wnętrze po renowacji Pobierz: Wnętrze po renowacji Tu będą się odbywać imprezy...
  • przemawia wicemarszałek Pobierz: przemawia wicemarszałek W otwarciu Jatek...
  • budynek z zewnątrz po rewiatalizacji Pobierz: budynek z zewnątrz po rewiatalizacji Dzięki funduszom unijnym...
  • Budynek przed remontem Pobierz: Budynek przed remontem Jatki powstały w 1903 r. ,...
  • zdjęcie z góry, pianista i zgromadzeni goście Pobierz: zdjęcie z góry, pianista i zgromadzeni goście Koncertem fortepianowym...

Mieszkańcy północnego Mazowsza mogą cieszyć się kolejnym zrewitalizowanym zabytkiem. Unikatowy budynek Jatek położony w centrum Ostrowi Mazowieckiej, zamienił się w tętniąca życiem instytucję kultury. W uroczystej inauguracji działalności obiektu udział wzięła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Miejsce z historią

Jatki powstały w 1903 r. jako budynek pełniący funkcje użytkowe. Przez lata stał niezagospodarowany ulegając stopniowemu zniszczeniu. Został zrewitalizowany w ramach unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020 o wartości ponad 5 mln zł , z czego dofinansowanie wyniosło przeszło 3,5 mln zł. Od 2016 r. przeprowadzono szereg prac remontowych i konserwatorskich. Do najważniejszych należało wykonanie nowych stropów, posadzek, wzmocnienie murów, a także wymiana dachu, okien i drzwi. Dodatkowo budynek dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wnętrza zostały zmodernizowane, a nowa powierzchnia użytkowa budynku pozwoli przystosować go do funkcji wystawienniczych, edukacyjnych oraz muzycznych.

 

Dobre wieści dla ostrowian

W odrestaurowanym obiekcie odbywać się będą imprezy kulturalne, wystawy, konferencje, a także przedstawienia i koncerty. Większa oferta kulturalna będzie sprzyjać integracji społecznej mieszkańców całego subregionu ostrołęckiego.

 

– To bardzo oczekiwany i interesujący projekt o zasięgu regionalnym, który przyczyni się do większego zainteresowania turystycznego miastem i jego historią. Cieszę się, że beneficjenci nauczyli się zdobywać środki zewnętrzne i racjonalnie je wykorzystywać – pogratulowała ostrowianom wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Uroczystemu otwarciu towarzyszyła wystawa prac malarskich autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza.

 

Liczba wyświetleń: 451

powrót