Aktualności

Zapraszamy! – już w ten weekend mazowieckie dożynki

2018.09.12 15:00 , aktualizacja: 2018.09.12 15:14
Autor: oprac. Urszula Sabak-Gąska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
chleb dożynkowy z grawerem krzyża i winorośli pixabay.com

Zapraszamy na Dożynki Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego. Tradycyjne zakończenie żniw świętujemy w niedzielę, 16 września, w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Nie może być lepszego miejsca na taką imprezę niż skansen sierpeckiego muzeum. Wśród dawnych chat i pól, na których trawa koszona jest kosą, a ziemia obrabiana pługiem  – gdzie wszystko jest zachowane w takim kształcie, jak jeszcze było przed kilkoma wiekami – obchody dożynkowe nabiorą wyjątkowo tradycyjnego wymiaru.

 

Najważniejszymi wydarzeniami Dożynek Województwa Mazowieckiego, Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego będzie korowód z wieńcami dożynkowymi. Ci, którzy będą w nim uczestniczyć, usłyszą muzykę Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sierpca. W amfiteatrze na terenie skansenu odbędzie się także uroczysta msza św., oficjalna ceremonia dożynkowa oraz koncert finałowy w wykonaniu SŁAWOMIRA oraz Zespołu ENEJ.

 

Moc atrakcji

Na terenie ekspozycji muzealnej w ramach imprezy plenerowej POŻEGNANIE LATA zaplanowano pokazy rzemiosł, prezentacje zajęć gospodarskich i rękodzieła, degustacje oraz koncerty zespołów śpiewaczych i ludowych.

 

Ponadto na odwiedzających skansen w Sierpcu będą czekać pokazy wyplatania wieńców dożynkowych, warsztaty tradycyjnego rękodzieła artystycznego, a także kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła ludowego. Tego dnia będzie się również można przyjrzeć inscenizacjom tradycyjnych wiejskich prac i codziennych zajęć na wsi z wykorzystaniem dawnych sprzętów i narzędzi gospodarskich.

 

Szczegółowe informacje

 

Zainteresowanych zapraszamy też do zapoznania się z mazowieckimi tradycjami dożynkowymi.

Liczba wyświetleń: 600

powrót