Aktualności

Dzień Spółdzielczości na Mazowszu

2018.09.07 15:10 , aktualizacja: 2018.09.07 15:37

Autor: na podst. mat. KRS, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Marszałek wręcza dyplom uznania. Za nim w rzędzie stoją inni oczekujący na dyplomy Marszałek Adam Struzik...
  • Dziesięc osób uhonorowanych Uhonorowani Medalem...
  • Marszałek stoi obok przewodniczącego. Obaj trzymają medale Marszałkowi Adamowi...

Marszałek Adam Struzik oraz przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Ludwik Rakowski wzięli udział w spotkaniu spółdzielców w ramach 20-lecia samorządu województwa mazowieckiego. Uhonorowano ich Medalami Pamiątkowymi 100-lecia Niepodległości Polski.

 

– Pojęcia takie jak samorządność, wzajemne wsparcie w poczuciu solidarności zawsze były bliskie ideom spółdzielczości. Istota zarządzania regionem polega przede wszystkim na zarządzaniu rozwojem danego obszaru, a nie na świadczeniu usług administracyjnych. Wszyscy dostrzegamy jak przez te 20 lat zmieniło się Mazowsze. Zrealizowaliśmy wiele inwestycji, wzrosło znaczenie obszaru metropolitalnego Warszawy, powstało Lotnisko w Modlinie, rozwinęły się Koleje Mazowieckie, mamy zmodernizowane szpitale i ośrodki kultury. Samorząd stawia też na promocję regionu, rozwój edukacji i sportu oraz bezpieczeństwo publiczne. Bilans 20 lat funkcjonowania samorządowych powiatów i województw jest zdecydowanie pozytywny. Musimy zmobilizować wszystkie siły, by obronić się przed następującą ponowną centralizacją zadań. W przeciwnym razie te 20 lat samorządności przejdzie do historii i wrócimy do punktu wyjścia – państwo centralnie zarządzane w rękach partii z monopolem na władzę – mówił marszałek Adam Struzik.

 

Spółdzielczość i samorządność

Historia współdzielczości sięga XIX w. i zawsze była kojarzona z wzajemną solidarnością, wsparciem, samorządnością i demokracją. Obecnie zaś „odgrywa znaczącą rolę w napędzaniu wzrostu i podnoszeniu konkurencyjności gospodarki europejskiej,” (wg słów Dame Pauline Green, prezydent Międzynarodowego Związku Spółdzielczego podczas narady ministrów UE odpowiedzialnych za sprawy konkurencyjności w Sopocie w dniach 21–22 lipca tego roku). Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem podlegającym tak jak inne podmioty gospodarcze prawom rynku, ale przedsiębiorstwem specyficznym. Oprócz celów ekonomicznych, realizuje także cele społeczne.  Spółdzielnie opierają swoją działalność na wartościach samopomocy, samoodpowiedzialności, demokracji, równości, sprawiedliwości i solidarności. Zgodnie  z tradycjami założycieli ruchu spółdzielczego, członkowie spółdzielni wyznają wartości etyczne: uczciwości, otwartości, odpowiedzialności społecznej i troski o innych. Formy spółdzielcze wywodziły się z istniejących od stuleci we wszystkich społecznościach rolniczych i miejskich tradycji współdziałania gospodarczego i wzajemnej pomocy w razie pojawiających się okazjonalnie bądź cyklicznie potrzeb i zagrożeń,

 

Dla rozwoju Mazowsza

Zasłużonym działaczom ruchu spółdzielczego marszałek Adam Struzik wręczył Medale Pamiątkowe „Pro Masovia”. Trafiły one do: Zbigniewa Gawrona (prezesa Zarządu Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Zachód” w Warszawie), Krzysztofa Gosławskiego (prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Wyżyny” w Warszawie), Jerzego Jankowskiego (przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego KRS), Arkadiusza Kosińskiego (Burmistrza Gminy Brwinów), Bartosza Kublika (prezesa Zarządu BS w Ostrowi Maz.), Romana Lulisa (przewodniczący Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa), Janusza Paszkowskiego (prezesa Zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy), Andrzeja Półrolniczaka (prezesa Zarządu Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga” w Warszawie), Jacka Staciwy (prezesa Zarządu krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych), Zbigniewa Tyczyńskiego (zastępcy przewodniczącego Polskiego Związku Inżynierów i techników Oddział Warszawa).

 

Szeroki zasięg działalności

Wyróżniające się spółdzielnie przyczyniają się do rozwoju regionu, dbają o sferę edukacyjno-wychowawczą, spełniają funkcję integracyjną, prowadzą działalność kulturalną, społeczną i oświatową, współpracują i pomagają instytucjom kulturalno-oświatowym i samorządowym oraz charytatywnym.  

Marszałek Adam Struzik wręczył wybranym spółdzielniom (24) dyplomy uznania. Odebrali je: Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Praga” Warszawa, Spółdzielnia Mieszkaniowa (SM) „Gocław-Letnisko” Warszawa, SM „Bródno” Warszawa, SM „Podlasianka” w Węgrowie, SM Lokatorsko-Własnościowa Sierpc, Siedlecka SM, Mazowiecki Bank Spółdzielczy (BS) w łomiankach, BS w Piasecznie, BS w Wąsewie, Południowo-Mazowiecki BS w Jedlińsku, Spółdzielnia Piekarsko-Ciastkarska w Warszawie, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Duchnicach, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) w Garwolinie, OSM w Siedlcach, OSM w Gordzisku Mazowieckim, MPW MED. Instruments Spółdzielnia Pracy w Warszawie, Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni”, „Społem” Warszawska Spółdzielnia Spożywców Śródmieście, „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda” w Płocku, Spółdzielnia „Nowa Praca Niewidomych” Cepelia, Grodziska Spółdzielnia MALWA w Grodzisku Mazowieckim, Ogólnopolska Spółdzielnia Turystyczna „Gromada” w Warszawie. Dyplom uznania otrzymał też Robert Piątek, opiekun Spółdzielni Uczniowskiej „EKONOMIK” działającej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Ostrołęce.

 

100 lat spółdzielczości w Polsce

Zorganizowana spółdzielczość  powstała w Europie w połowie XIX w. jako ruch samoobrony i samopomocy uboższych i średniozamożnych grup społecznych wobec negatywnych dla nich skutków rozwijającego się kapitalizmu.

Na ziemiach polskich spółdzielczość rozwijała się podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, szczególnie zaś po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Szacuje się, że przed wybuchem II wojny światowej, co piąty obywatel RP był członkiem jakiejś spółdzielni. Spółdzielnie mieszkaniowe nadawały kształt nowobudowanym dzielnicom miast (np. warszawskie Żoliborz czy Ochota) i nieraz, jak warszawski WSM, realizowały ambitny program społeczny. Polscy działacze odgrywali aktywną rolę w Międzynarodowym Związku Spółdzielczym, uczestnicząc m.in. w opracowaniu Zasad Spółdzielczych przyjętych przez paryski Kongres Związku w 1937 r.

Po 1945 r. warunki działania spółdzielczości zostały diametralnie zmienione i całkowicie podporządkowano ją polityce państwa. Wszystko to sprawiło, że zatraciła swój samorządny i społeczny charakter, członkowie utracili jakikolwiek wpływ na to, co działo się w ich spółdzielniach, w większości przestali utożsamiać się z nimi, traktując je jako element aparatu partyjno-państwowego. Przyczyniło się to do ugruntowania negatywnego wizerunku spółdzielczości po zmianach ustrojowych 1989 r., kiedy to nastąpiła gwałtowna przebudowa systemu spółdzielczego w Polsce.

 

Liczba wyświetleń: 373

powrót