Aktualności
Marszałek organizuje szkolenia dla strażaków ochotników
2018.08.31 12:35 , aktualizacja: 2018.08.31 12:49
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Sześć cyklicznych szkoleń zorganizuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. W sumie weźmie w nich udział 1,2 tys. druhów. Szkolenia będą się odbywać przez cały wrzesień i na początku października w Siedlcach, Glinojecku, Soczewce koło Płocka, Wielogórze koło Radomia, Grabowie koło Ostrołęki oraz Olszewnicy Nowej w pow. legionowskim.
– Z wielkim uznaniem i szacunkiem odnoszę się do pracy strażaków ochotników. To ludzie, którzy niosąc pomoc, bez wahania i bezinteresownie, często ryzykują swoim życiem i zdrowiem. Naszym zadaniem jest ich wspierać. Od lat staramy się wyposażać OSP w możliwie najlepszy sprzęt i samochody, bez czego nie mogliby skutecznie nieść pomocy. Równie ważne jest profesjonalne przygotowanie i przeszkolenie strażaków ochotników, dlatego zdecydowaliśmy o zorganizowaniu dla nich cyklu szkoleń dotyczących ratownictwa medycznego i drogowego – podkreśla marszałek Adam Struzik.
Na Mazowszu jest blisko 2 tys. jednostek OSP, w których aktywnie działa blisko 75 tys. strażaków. To właśnie strażacy, od lat zajmują najwyższe miejsca w rankingach zaufania społecznego. Doceniani są za posiadaną wiedzę, przygotowanie i umiejętności w zakresie ratownictwa.
Pierwsi na miejscu
Strażacy z OSP to najczęściej pierwsze osoby przybywające na ratunek, nie tylko w przypadku pożarów, ale też w trakcie klęsk żywiołowych i do wypadków drogowych. Tylko w ubiegłym roku jednostki OSP na Mazowszu brały udział w 20 tys. samodzielnych interwencjach. Podczas wypadków drogowych odnotowuje się największą liczbę osób poszkodowanych i ofiar śmiertelnych ze wszystkich zdarzeń. Zmniejszenie tych statystyk to jeden z głównych celów służb ratowniczych. Profesjonalne udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych wymaga odpowiedniej organizacji działań ratowniczych, w które zaangażowani są zarówno ratownicy medyczni, jak i strażacy. Właśnie dlatego strażacy ochotnicy muszą ciągle rozwijać swoje kwalifikacje i kompetencje.
– Organizujemy szkolenie dla strażaków z ochotniczych straży pożarnych po to, by mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ratownictwa medycznego i drogowego. Spotkania odbędą się w sześciu subregionach, a w każdym z nich weźmie udział około 200 ochotników. Dodatkowym elementem szkoleń będzie zaproszenie przedsiębiorców, hurtowników, producentów sprzętu specjalistycznego w celu zaprezentowania nowych rozwiązań w ratownictwie drogowym – mówi Joanna Stefaniak kierownik Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.
Wsparcie od samorządu Mazowsza
Aby pomóc strażakom ochotnikom z Mazowsza Samorząd Województwa Mazowieckiego zorganizuje sześć cyklicznych szkoleń dotyczących ratownictwa medycznego i drogowego – „Nowe rozwiązania z ratownictwa drogowego”. Weźmie w nich udział około 1,2 tys. druhów z mazowieckich Ochotniczych Straży Pożarnych znajdujących się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego (KSRG). Uczestnicy szkoleń będą mogli również obejrzeć drobny sprzęt strażacki do ratownictwa drogowego.
Szkolenia odbędą się:
- 1 września (sobota) w godz. 10.00–15.00 w Zajeździe Hubus przy ul. Warszawskiej 48 w Grabowie w gminie Olszewo-Borki (pow. ostrołęcki);
- 7 września (piątek) w godz. 14.00–19.00 w Hotelu Aleksandria przy ul. Artyleryjskiej 33 w Siedlcach;
- 15 września (sobota) w godz. 10.00-15.00 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Mazowsze w Soczewce koło Płocka;
- 22 września (sobota) w godz. 10.00–15.00 w Miejsko Gminnym Domu Kultury przy ul. Polnej 2C w Glinojecku (pow. ciechanowski);
- 29 września (sobota) w godz. 10.00–15.00 w Hotelu u Grubego przy ul. Warszawskiej 98/100 w Wielogórze koło Radomia;
- 5 października (piątek) w godz. 14.00–19.00 w Hotelu Riviera przy ul. Nowodworskiej 32 w Olszewnicy Nowej (pow. legionowski).
Od 2006 r. samorząd województwa realizuje Samorządowy Program Wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. Dzięki środkom z budżetu województwa możliwe jest doposażanie Ochotniczej Straży Pożarnej w niezbędny sprzęt przeciwpożarowy, sprzęt do ratownictwa drogowego i medycznego oraz specjalistyczną odzież ochronną. W latach 2006–2018 w ramach Programu OSP z budżetu województwa dofinansowano ponad 3 tys. inwestycji w mazowieckich OSP. Przeszło 78,5 mln zł przeznaczono na zakup ponad 600 samochodów, 37 łodzi, ponad 670 pomp i motopomp pożarniczych, blisko 250 różnego rodzaju zestawów ratownictwa, a także inny niezbędny sprzęt specjalistyczny i ubrania.
Liczba wyświetleń: 774
powrót