Aktualności

I miejsce dla Mazowsza w sporcie młodzieżowym

2018.08.27 10:55 , aktualizacja: 2018.08.29 12:15

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

Statuetka za zajecie pierwszego miejsca fot. arch. UMWM

Samorząd Województwa Mazowieckiego otrzymał nagrodę za zajęcie I miejsca w Klasyfikacji Generalnej Województw Systemu Sportu Młodzieżowego. W ujęciu ogólnopolskiej punktacji województwo mazowieckie od kilku lat zajmuje to zaszczytne miejsce.

 

Efekt sportowych inwestycji…

Mazowsze od lat inwestuje w sport, wprowadzając różnego typu programy wspierające i to zarówno w infrastrukturę, jak i szkolenia. Dzięki m.in. Samorządowemu Instrumentowi Wsparcia Rozwoju Mazowsza, budowie orlików czy środkom z Totalizatora Sportowego do tej pory samorząd województwa przeznaczył ponad 544 mln zł na rozbudowę bazy sportowej w regionie. Wybudowano i zmodernizowano około 2 tys. obiektów.

 

…i szkoleń

Jednak kluczowym elementem w procesie kształtowania przyszłych mistrzów sportu jest szkolenie sportowe dzieci i młodzieży. Tylko w tym roku samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel ponad milion złotych. Pozwoliło to na udzielenie wsparcia aż 116 mazowieckim klubom sportowym, które z kolei pomogły blisko 2,4 tys. młodym sportowcom.

– Staramy się pomagać poprzez transfery znaczących środków dla stowarzyszeń i organizacji, które zajmują się szkoleniem sportowym dzieci i młodzieży. Inwestujemy też w obiekty sportowe. Te wydatki w tym roku to ponad 15 mln zł – zaznacza marszałek województwa Adam Struzik.

 

„System Sportu Młodzieżowego” – co to jest?

To program opracowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz dofinansowywany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Pozwala stworzyć młodzieży warunki do rozwoju aktywności fizycznej i osiągania sukcesów w sporcie. Województwo udziela wsparcia finansowego na szkolenie sportowe w wybranych klubach sportowych. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest uzyskanie odpowiedniego limitu punktów w klasyfikacji końcowej przyznawanych w ramach programu.

– Mam nadzieję, że środki finansowe dedykowane młodym sportowcom sprawią, że kultura fizyczna i zdrowie nie tylko sportowców, ale i mieszkańców Mazowsza będą coraz lepsze – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

 

Liczba wyświetleń: 256

powrót