Aktualności

74. rocznica bitwy pod Jerzyskami

2018.08.20 12:00 , aktualizacja: 2018.08.22 13:54

Autor: Aleksandra Suchenek (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Członek zarządu Elżbieta...
  • Bp Tadeusz Pikus, członek...
  • (fot. Mirosław Skrętowski)
  • (fot. Mirosław Skrętowski)

Na tę okoliczność odsłonięto i poświęcono odnowiony pomnik, postawiony w hołdzie poległym żołnierzom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. W uroczystościach udział wzięła członek zarządu Elżbieta Lanc.

 

Obchody rocznicowe rozpoczęła msza św., którą odprawił biskup Tadeusz Pikus, ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej. Następnie odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Uroczystość przy pomniku zakończyła się złożeniem wieńców.

 – Tegoroczne obchody rocznicy bitwy pod Jerzyskami są wyjątkowe, bo przypadają w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki determinacji żołnierzy, którzy tutaj zginęli, ich odwadze i poświęceniu dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju. Dlatego też każda społeczna inicjatywa, która upamiętnia ofiarność żołnierzy polskich jest bardzo cenna. Daje nadzieję na to, że w pamięci następnych pokoleń żywe pozostaną wartości, którymi kierowali się obrońcy naszej ojczyzny – powiedziała członek zarządu Elżbieta Lanc.

Pamięć o wydarzeniach sprzed 74 lat jest wciąż żywa wśród lokalnej społeczności. Świadczy o tym liczne uczestnictwo mieszkańców w uroczystości oraz obecność pocztów sztandarowych wszystkich szkół i jednostek OSP z terenu gminy. Tradycyjnie obchody zakończyło wspólne biesiadowanie.

 

Historia bitwy pod Jerzyskami

Oddziały Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, które przyłączyły się do akcji 30 lipca, wraz z wkraczającymi żołnierzami radzieckimi wyzwoliły Wołomin i okolicę. Jednak w wyniku kontrofensywy już 3 sierpnia cały ten teren został ponownie zajęty przez okupantów. Żołnierze polscy, aby uniknąć represji, próbowali się ukryć w lasach w okolicach Łochowa. Jednak oddział złożony z żołnierzy AK i NSZ został wykryty w lesie pod wsią Jerzyska.

 

Pierwszy pomnik upamiętniający poległych na polu bitwy postawiono w 1982 r. Tablica tam umieszczona informowała, że bój stoczyli żołnierze Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki’.

Liczba wyświetleń: 164

powrót