Aktualności

Ponad 27,2 mln zł z UE na rewitalizację budynków, ścieżki rowerowe i parkingi na Mazowszu

2018.08.21 15:30 , aktualizacja: 2018.08.22 11:14

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

członek zarządu Elzbieta Lanc i beneficjenci z Żyrardowa z symbolicznym czekiem Dzięki wsparciu ponad 6,4...
stoją 3 osoby, w tym włodarz Nowego Dworu Mazowieckiego w podpisaną umową w ręku Wsparcie uzyskał też Nowy...

Już niebawem wsparcie unijne na rewitalizację budynków mieszkalnych otrzymają Żyrardów, Nowy Dwór Mazowiecki i Maków Mazowiecki. Dzięki środkom unijnym powstanie również zintegrowany system tras rowerowych w Żyrardowie i pięciu partnerskich gminach – Michałowice, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna i Pruszków. Do gminy Błonie trafią fundusze na budowę parkingu „Parkuj i Jedź” w Bieniewicach.

 

Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego projekty otrzymają dofinansowanie z RPO WM 2014–2020. Umowy podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc oraz beneficjenci.

 

– Inwestując w parkingi „Parkuj i Jedź” zachęcamy do pozostawienia samochodów w bezpiecznym, monitorowanym miejscu i kontynuowania podróży środkami transportu publicznego. To konkretna propozycja dla kierowców i narzędzie zmniejszające ruch, ale też poziom zanieczyszczeń w miastach. Zadanie to wpisuje się także w tworzenie przyjaznych przestrzeni dla rowerzystów – zaznacza członek zarządu Elżbieta Lanc. Rewitalizacja natomiast ma nie tylko przywrócić funkcję budynkom, ale też doprowadzić do tego, by były w tych obiektach nowe rodzaje działalności –  społecznej lub gospodarczej – dodaje.

 

Blisko 14 mln zł na budowę ścieżek rowerowych w Żyrardowie i okolicach

Budowa ponad 10 km nowych ścieżek rowerowych oraz przebudowa ponad 1,8 km już istniejących to założenia projektu realizowanego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Liderem jest miasto Żyrardów, a partnerami pięć gmin – Michałowice, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna i Pruszków.

Powstanie ponad 3,8 km ścieżek rowerowych w Żyrardowie na odcinku od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei 51, wzdłuż ul. Opolskiej i Ziołowej, a także w ciągu ul. Spacerowej. Od ul. Mireckiego do skrzyżowania z ul. Procnera będzie blisko dwukilometrowy ciąg pieszo-rowerowy, a na odcinku od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei 51 ponad 2,5 km chodnika.

W Michałowicach ścieżka rowerowa będzie miała długość 2,6 km. Powstanie po północnej stronie rzeki Raszynki – na odcinku od ul. Powstańców Warszawy w Regułach do ulicy Kasztanowej. Rozbudowana zostanie też ścieżka rowerowa w ciągu ul. Topolowej o długości 1,5 km na odcinku od komisariatu policji w Regułach do ul. Szkolnej w Michałowicach.

W Grodzisku Mazowieckim powstaną dwie wiaty rowerowe, każda składająca się z ośmiu segmentów, w których zamontowane będą stojaki rowerowe jednostronne 6-miejscowe.

Gmina Milanówek zainwestuje fundusze w wybudowanie trasy rowerowej wzdłuż ul. Królewskiej oraz ciąg pieszo-rowerowy od skrzyżowania z ul. Podwiejską do skrzyżowania z ul. Brwinowską.

W Podkowie Leśnej powstanie ścieżka rowerowa o długości ponad 500 m w ciągu Al. Lipowej, a także ciągi pieszo-rowerowe od ul. Brwinowskiej do ul. Gołębiej i od ul. Gołębiej do granicy miasta.

Pruszków wybuduje trzy ścieżki rowerowe – pierwszą, blisko kilometrową, wzdłuż Al. Wojska Polskiego, drugą trzystumetrową, w ciągu ul. Niecałej i trzecią (około 440 m) na długości ul. Lipowej. Ciąg pieszo-rowerowy powstanie również wzdłuż ul. Krętej.

 

Projekt zakłada dodatkowo instalację infrastruktury towarzyszącej m.in.: stacji naprawczych, podpórek, stojaków na rowery, miejsc do odpoczynku oraz oświetlenie ścieżek.

 

Rewitalizacja obiektów mieszkalnych w Żyrardowie

Dzięki wsparciu ponad 6,4 mln zł ze środków unijnych w 10 budynkach mieszkalnych wielorodzinnych znajdujących się przy ulicach: Limanowskiego 18 i 25, Narutowicza 42, Wyszyńskiego 12, Armii Krajowej 10, 1 Maja 31, 50, 52 oraz Chopina 13 i 17 w Żyrardowie zostaną wykonane prace budowlano-remontowe. Roboty obejmą części wspólne obiektów, m.in.: izolację pionową fundamentów i izolację poziomą na połączeniu ścian fundamentowych i parteru, renowację elewacji budynków, uzupełnienie tynków i pomalowanie ścian wewnętrznych, remont i przebudowę kanałów wentylacyjnych, remont klatek schodowych, elementów dachu, wzmocnienie części stropowych, naprawę posadzek, budowę instalacji wewnętrznej wodociągowej oraz podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej. W obiektach zamontowana zostanie nowa instalacja elektryczna, a także zmodernizowana instalacja ciepłej wody użytkowej.

 

Wsparcie dla Nowego Dworu Mazowieckiego na kolejny etap rewitalizacji miasta

Ponad 5,1 mln zł wsparcia unijnego przeznaczone będzie na wykonanie remontu części wspólnych w 20 wielorodzinnych budynkach komunalnych przy ulicach: Daszyńskiego 5, Jana Nałęcza 28,33 i 35, Kościuszki 1 i 3, Modlińskiej 11, Sukiennej 72, Warszawskiej 12, Legionów 18, Prądzyńskiego 165, Szpitalna 86, Moniuszki 88, Kadetów 91 i 92, Malewicza 118 i 119 oraz Poniatowskiego 121, 122 i 123.

 

Budynki przejdą termomodernizację m.in.: docieplenie dachów, ścian, wymianę stolarki okiennej oraz instalacji c.o. i c.w.u. Wyremontowane zostaną dachy obiektów i klatki schodowe, a elewacje – oczyszczone i pomalowane. Uporządkowane będzie również otoczenie obiektów.

 

Modernizacja dwóch budynków mieszkalnych w Makowie Mazowieckim

Miasto otrzyma ponad 1,3 mln zł wsparcia unijnego na modernizację części wspólnych budynków mieszkalnych przy ul. Mickiewicza 27a i 33. W ramach projektu wykonane będą m.in.: remont ścian piwnic, wymiana drzwi w klatkach schodowych i piwnicach, wymiana okien na poddaszach i w piwnicach, remont ścian zewnętrznych, docieplenie dachu oraz modernizacja instalacji centralnego ogrzewania.

 

„Parkuj i jedź” w Bieniewicach

Inwestycja zlokalizowana będzie na ulicy Błońskiej, w sąsiedztwie stacji kolejowej Witanów i będzie punktem przesiadkowym dla komunikacji zbiorowej. Parking będzie dysponował 70 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, w tym dwoma dla osób niepełnosprawnych. Powstanie także „Bike&Ride” z 30 miejscami parkingowymi dla rowerów. Gmina Błonie pozyskała na realizację projektu ponad 440 tys. zł środków unijnych.

 

Liczba wyświetleń: 560

powrót