Aktualności
Dożynki w Stanisławowie i Mokobodach
2018.08.20 14:10 , aktualizacja: 2018.08.22 11:14
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Dożynki czas zacząć -...
- Wieńce przygotowane przez...
- W Mokobodach pamiętano o...
- Warzywa i owoce z...
- Stanisławów. Regionalne...
- Niedzielne popołudnie z...
Dożynki to symboliczne zwieńczenie całorocznej pracy rolników. Wspólnie z mieszkańcami gminy Stanisławów (powiat miński) i Mokobody (powiat siedlecki) w święcie plonów uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
W obu miejscowościach uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji rolników oraz mieszkańców. Poświęcono wieńce dożynkowe, plony i chleb, upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Po dziękczynnej eucharystii odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem. Rozstrzygnięto także konkursy na najładniejsze wieńce dożynkowe.
– W polskiej tradycji i kulturze obrzęd dożynkowy ma swoje szczególne miejsce. Jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i osób pracujących w przemyśle rolnym, a jednocześnie podziękowaniem za ich ciężką pracę – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Aktywnie w Stanisławowie
Jedną z wielu atrakcji był bieg uliczny odbywający się co roku na stanisławowskich dożynkach. Dorośli konkurowali na dystansie 3300 m, a dzieci i młodzież – 1100 m. Zwycięzcą wśród panów został Piotr Podstawka. Z pań najlepsza był Anna Koperska. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs kulinarny „Stanisławowskie Smaki 2018”. W kategorii pierogi pierwsze miejsce przyznano Wiesławie Kulma za pierogi z kapustą i grzybami w aksamitnym sosie. Jogurtowy sernik z brzoskwinią, wykonany przez Zofię Zdanowicz, zyskał miano najlepszego w kategorii ciasta.
Ochotnicy z Pustelnik przygotowali strażacką grochówkę. Chętni mogli spróbować swoich sił w ginącym zawodzie jakim jest garncarstwo. Niemniejszym zainteresowaniem cieszył się pokaz pszczelarstwa i degustacja miodów. Popołudnie z dożynkową sceną to obcowanie z artystami. Z recitalem wystąpiła – Julia Wieczorek, mieszkanka gminy Stanisławów. Zagrały zespoły Skolim, Mejk, Faster, Basta, Enjoy, Nastja i Vice Wersa.
Regionalnie i patriotycznie w Mokobodach
Po dopełnieniu tradycji – przekazaniu i dzieleniu się chlebem – rozpoczęło się wspólne świętowanie. Uczestnicy mogli spróbować „Swojskiego jadła prosto z trasy”. Rozstrzygnięto konkurs „Ciasto z przepisów Mam i Babć” – dla uczestników przygotowano degustację słodkich wypieków. Młodzież wzięła udział w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej „Niepodległość oczami młodych”.
Na scenie wystąpiły dzieci z jednostek oświatowych z terenu gminy. Pokazy iluzjonisty i sztuk walki przyciągnęły pod scenę nie tylko najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był m.in. Andrzej Rybiński. Atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni.
Liczba wyświetleń: 898
powrót