Aktualności

Dożynki w Stanisławowie i Mokobodach

2018.08.20 14:10 , aktualizacja: 2018.08.22 11:14

Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • na scenie stoją m.in. starostowe dożynkowie gminy Stanisławów, wicemarszałek Janian Orzełowska oraz włodarze gminy Dożynki czas zacząć -...
  • wieńce dożynkowe Wieńce przygotowane przez...
  • duży tort z napisem 100-lecie niepodległości W Mokobodach pamiętano o...
  • na stole pokrytym białą serwetą leżą warzywa i owoce z tegorocznych zbiorów Warzywa i owoce z...
  • na stole prezentowane są konkursowe potrawy regionalne Stanisławów. Regionalne...
  • stoją w kilku rzędach artyści, którzy wystą;pili podczas gminnych dożynek Niedzielne popołudnie z...

Dożynki to symboliczne zwieńczenie całorocznej pracy rolników. Wspólnie z mieszkańcami gminy Stanisławów (powiat miński) i Mokobody (powiat siedlecki) w święcie plonów uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

W obu miejscowościach uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji rolników oraz mieszkańców. Poświęcono wieńce dożynkowe, plony i chleb, upieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów. Po dziękczynnej eucharystii odbyła się ceremonia dzielenia się chlebem. Rozstrzygnięto także konkursy na najładniejsze wieńce dożynkowe.

 

– W polskiej tradycji i kulturze obrzęd dożynkowy ma swoje szczególne miejsce. Jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i osób pracujących w przemyśle rolnym, a jednocześnie podziękowaniem za ich ciężką pracę – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Aktywnie w Stanisławowie

Jedną z wielu atrakcji był bieg uliczny odbywający się co roku na stanisławowskich dożynkach. Dorośli konkurowali na dystansie 3300 m, a dzieci i młodzież  – 1100 m. Zwycięzcą wśród panów został Piotr Podstawka. Z pań najlepsza był Anna Koperska. Dużym zainteresowaniem cieszył się także konkurs kulinarny „Stanisławowskie Smaki 2018”. W kategorii pierogi pierwsze miejsce przyznano Wiesławie Kulma za pierogi z kapustą i grzybami w aksamitnym sosie. Jogurtowy sernik z brzoskwinią, wykonany przez Zofię Zdanowicz, zyskał miano najlepszego w kategorii ciasta.

Ochotnicy z Pustelnik przygotowali strażacką grochówkę. Chętni mogli spróbować swoich sił w ginącym zawodzie jakim jest garncarstwo. Niemniejszym zainteresowaniem cieszył się pokaz pszczelarstwa i degustacja miodów. Popołudnie z dożynkową sceną to obcowanie z artystami. Z recitalem wystąpiła – Julia Wieczorek, mieszkanka gminy Stanisławów. Zagrały zespoły Skolim, Mejk, Faster, Basta, Enjoy, Nastja i Vice Wersa.

 

Regionalnie i patriotycznie w Mokobodach

Po dopełnieniu tradycji – przekazaniu i dzieleniu się chlebem – rozpoczęło się wspólne świętowanie. Uczestnicy mogli spróbować „Swojskiego jadła prosto z trasy”. Rozstrzygnięto konkurs „Ciasto z przepisów Mam i Babć” – dla uczestników przygotowano degustację słodkich wypieków. Młodzież wzięła udział w konkursie recytatorskim poezji patriotycznej „Niepodległość oczami młodych”.

Na scenie wystąpiły dzieci z jednostek oświatowych z terenu gminy. Pokazy iluzjonisty i sztuk walki przyciągnęły pod scenę nie tylko najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był m.in. Andrzej Rybiński. Atrakcją wieczoru był pokaz sztucznych ogni.

Liczba wyświetleń: 892

powrót