Aktualności
Ponad 82,5 mln zł z UE dla Politechniki Warszawskiej
2018.08.20 14:35 , aktualizacja: 2018.08.20 15:55
Autor: oprac. na pdst. mat. Biura Prasowego, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
Innowacyjne projekty oparte o formułę tzw. żywych laboratoriów będą realizowane w nowo powstającym kampusie na Politechnice Warszawskiej. Uczelnia zakupi też sprzęt badawczy. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma dofinansowanie w ramach RPO WM 2014–2020. Umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik i prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – rektor Politechniki Warszawskiej.
Przedsięwzięcie o wielkiej skali
Kampus Nowych Technologii będzie wyjątkowy. Stanie się swoistym „żywym laboratorium”, w którym będą prowadzone badania nad nowoczesnymi rozwiązaniami dedykowanymi życiu mieszkańca i pracownika miasta na miarę XXI w. Inaczej korzystanie z innowacji w codziennym życiu to tzw. smart living. W tym pojęciu mieszczą się też: smart city, smart car, smart shopping czy smart home (znany powszechnie już jako „inteligentny dom”). Kompleks „żywego laboratorium” obejmie kilkanaście budynków oraz przestrzenie publiczne – wszystko będzie zlokalizowane na terenach Politechniki Warszawskiej i podwarszawskiego Zamienia. Projekt zrealizuje konsorcjum naukowe, którego liderem jest Politechnika Warszawska oraz firmy Pro-Development i W&B MOLD-WB.
– Obecnie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że innowacyjność i nowoczesne technologie są konieczne. Bez nich nie można mówić o postępie cywilizacyjnym, a tym samym o poprawie jakości naszego życia. Dlatego jednym z głównych priorytetów działania Samorządu Województwa Mazowieckiego jest wspieranie różnych dyscyplin badawczych i zapewnienie jak najlepszych warunków pracy najzdolniejszym pracownikom naukowym. Wspieranie nowych technologii, innowacyjności umacnia też pozycję Mazowsza jako najbardziej rozwiniętego i nowoczesnego regionu w Polsce. Pozwala też odgrywać coraz większą rolę na rynku innowacji w skali ogólnoeuropejskiej. Wierzę, że wielki potencjał naukowy mazowieckich uczelni wyższych pozwoli zarówno naszemu krajowi, jak i województwu, na skuteczne konkurowanie z innymi regionami Unii Europejskiej – powiedział marszałek Adam Struzik.
Smart living w Warszawie
Warszawski Kampus Nowych Technologii zaoferuje m.in. całkowicie oczujnikowane i nasycone wysokimi technologiami budynki z mieszkaniami, biurami, salami co-workingowymi, strefami spotkań nieformalnych, przestrzenią publiczną i wszystkim tym, co wiąże się z codziennym życiem, pracą i odpoczynkiem w mieście. Już dziś przedsiębiorstwa są zainteresowane testowaniem w tych obiektach np. zasilania energią z paneli fotowoltaicznych bioklimatycznych fasad, które sterują temperaturą, oświetleniem i wentylacją, ale także tzw. inteligentnych mebli, rozwiązań z obszaru telemedycyny czy edukacji integracyjnej. Ponadto w warszawskim living labie znajdą się opomiarowane i służące do testów, otwarte przestrzenie publiczne, w pełni zautomatyzowane parkingi, miejsca wypoczynkowe, a także systemy rowerowe i bezpieczeństwa, jak również te odpowiadające za komfort użytkowania. Dopełnieniem „living labu” będą najwyższej klasy clean roomy do prototypowej produkcji np. tzw. inteligentnych mebli czy „aktywnych” urządzeń AGD.
Testowanie nowych rozwiązań
Do istotnych elementów projektu należy również część badawcza, wzmacniająca możliwości Politechniki Warszawskiej w obszarze nowych technologii. Docelowo infrastruktura będzie użytkowana przez najlepszych naukowców oraz przez wyróżniające się na rynku podmioty gospodarcze.
Projekt to element strategicznego podejścia realizowanego przez Politechnikę Warszawską zmierzającego do efektywnej współpracy z biznesem na poziomie międzynarodowym. Jego kompleksowość zostanie zapewniona poprzez połączenie go w tzw. „ekosystem innowacyjności i transferu technologii” z Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT).
Liczba wyświetleń: 504
powrót