Aktualności
Jubileusz OSP w Sierakówku
2018.08.20 13:20 , aktualizacja: 2018.08.21 12:02
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- Korowód na czele z...
- Pro Masovia w rękach...
- Złoty Znak Związku OSP RP...
- Poczty sztandarowe...
- Spotkanie otworzył dh Kamil...
- Akt nadania sztandaru...
- O historii jednostki, jej...
- Marszałek Adam Struzik i...
- Druhowie OSP Sierakówek z...
- Podziękowania w dowód...
- Pododdział Młodzieżowej...
Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i mienie, niosą pomoc innym, a udział w akcjach gaszenia pożarów traktują jako misję. Mowa o strażakach OSP w Sierakówku (pow. gostyniński), którzy świętują w tym roku 100-lecie działalności jednostki.
Uroczystości jubileuszowe
Rozpoczęły się mszą świętą polową odprawioną przez ks. kan. Ryszarda Kruszewskiego – kapelana powiatowego strażaków przy koncelebrze ks. proboszcza Andrzeja Rutkowskiego oraz ks. kan. Eugeniusza Klonowskiego, emerytowanego kapelana gminnego strażaków. Po eucharystii oraz odśpiewaniu hymnów – państwowego i Związku OSP RP, jednostka otrzymała nowy sztandar.
Medale i odznaczenia
Marszałek Adam Struzik uhonorował Ochotniczą Straż Pożarną w Sierakówku Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Jednostka otrzymała także Złoty Znak – najwyższe odznaczenie ZOSP RP.
– Gratuluję wspaniałego jubileuszu 100-lecia istnienia tej ważnej i niezwykle potrzebnej organizacji w Sierakówku. Jej piękna tradycja, ważne dokonania na rzecz lokalnej społeczności, ciągły rozwój oraz prężna działalność zasługują na słowa wielkiego uznania. Dziękuję wszystkim druhom za trud, zaangażowanie i sprawnie przeprowadzane interwencje – mówił marszałek Adam Struzik. Wierzę, że dotychczasowe doświadczenie i liczne zasługi druhów będą mobilizacją do dalszej efektywnej pracy na rzecz bezpieczeństwa lokalnych mieszkańców – dodał.
Wyróżnienia trafiły do 43 druhen, druhów oraz przyjaciół OSP Sierakówek. Wszyscy, jako podziękowanie za zaangażowanie w działania ratowniczo-gaśnicze oraz pracę na rzecz rozwoju jednostki, otrzymali dyplomy uznania.
Gospodarz Mazowsza przekazał też jednostce specjalistyczne umundurowanie ochronne do działań ratowniczych, w tym m.in. ubrania, hełmy, rękawice oraz buty o łącznej wartości ponad 31 tys. zł.
Historia jednostki
W 1918 r. właściciel majątku wsi Sierakówek Michał Wodziński wydzielił ze swoich włości działkę i przekazał ją pod budowę strażnicy dla Ochotniczej Straży Sierakówczyńsko-Leśniewickiej. Został też pierwszym prezesem OSP. Od tamtego czasu strażnica sukcesywnie przechodziła kolejne etapy odnowy i modernizacje aż do rozbiórki obiektu w 1990 r. Powstał nowy budynek sali zebrań. Większość prac wykonali społecznie strażacy ochotnicy i mieszkańcy wsi Sierakówek, Sieraków, Marianów Sierakowski i Osiny. Przez lata zmieniało się też wyposażenie jednostki. Obecnie strażacy wyjeżdżają do akcji nowoczesnym średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym z funkcją do ograniczania skażeń chemiczno-ekologicznych. OSP w Sierakówku ma za sobą niezliczoną ilość interwencji, nie tylko pożarniczych. Strażacy pomocni byli m.in. w zdarzeniach drogowych oraz wielu innych działaniach wykonywanych na rzecz lokalnej wspólnoty. Warto podkreślić, że w Sierakówku nie ma rodziny, która nie byłaby związana z jednostką lub jej działalnością na przestrzeni 100 lat jej istnienia. Strażacka tradycja przekazywana jest tu z pokolenia na pokolenie.
Od 1995 r. OSP Sierakówek należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a od 2009 r. jednostka wyposażona jest w system zdalnego powiadamiania GSM. Wszystkie drużyny skupione wokół OSP Sierakówek (grupa A mężczyzn, młodzieżowe drużyny pożarnicze dziewcząt i chłopców, reaktywowana grupa C kobiet) należą do najlepszych drużyn, weryfikowanych podczas gminnych i powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych.
Jednostka liczy 153 członków. Prezesem OSP Sierakówek jest dh Kamil Balcerzak.
Liczba wyświetleń: 938
powrót