Aktualności

Podwójne święto w Myszadłach

2018.08.13 15:00 , aktualizacja: 2018.08.14 10:25

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Przed sceną znajdują się wieńce dożynkowe poszczególnych sołectw Przed sceną złożono wieńce...
  • Obok sceny na stolikach leżą chleby dożynkowe Każdy mógł podziwiać chleby...
  • Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska wręcza Dyplom Uznania Druhowi Wicemarszałek Janina Ewa...
  • Obok stolika z wyróżnieniami i ubrań strażackich stoi Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. Młodzieżowa Orkiestra Dęta...
  • Przed sztandarem przyklęknął poczet. Sztandar jest pochylony Jednostka otrzymała nowy...

Mieszkańcy Myszadeł w gminie Jadów (pow. wołomiński) mieli dwa powody do świętowania – wraz z dożynkami gminno-parafialnymi obchodzono jubileusz tamtejszej jednostki OSP. W uroczystościach uczestniczyła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. 

 

Wdzięczni za zbiory

Uroczystości rozpoczęły się od korowodu dożynkowego z wieńcami i chlebami z tegorocznych zbiorów, w którym uczestniczyli ochotnicy i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. Na placu szkolnym została odprawiona msza święta.

Podczas festynu wystąpiły dzieci ze szkoły podstawowej w Myszadłach, zespół Sulejowianki z Sulejowa, Klub Seniora Babki z Rodzynkami z Jadowa oraz grupa z miejscowości Wujówka pod przewodnictwem sołtys Marianny Wodzyńskiej. Dla najmłodszych zostały przygotowane wspólne zabawy i dmuchane zamki. 

 

Niemal wiek działalności

Kilku młodych mieszkańców Myszadeł zostało członkami kapeli dętej przy jednostce OSP w Jadowie. Wkrótce też powstała myśl zorganizowania OSP w Myszadłach. Tak też się stało. Latem 1928 r. na ogólnym zebraniu mieszkańców wsi z udziałem przedstawicieli Powiatowego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych powołano do życia OSP w Myszadłach. Do jednostki należało początkowo 24 strażaków. Nie mieli żadnego lokalu. Ich sprzęt stanowiły ręczna sikawka, którą otrzymali z Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych, kilkanaście metrów węża gaśniczego, parę bosaków, pasów i toporków. Kamień węgielny pod budowę remizy OSP w Myszadłach wmurowano 5 lipca 1930 r. Zbudowano ją dzięki dużej pomocy strażaków, mieszkańców wsi, władz gminnych i powiatowych. Rozwój jednostki zahamowała wojna. Po wojnie druhowie otrzymali wóz konny gaśniczy, motopompy, a w 1969 r. samochód marki „Lublin". W 1994 r. z funduszy własnych zakupiono podwozie samochodu marki „Star 200". Dzięki pomocy finansowej samorządu gminy Jadów przygotowano go do akcji gaśniczych. Służył jednostce do roku 2012. Kolejnym samochodem, pozostającym w ciągłej służbie, jest „Renault S-170" z napędem 4x4 - kupiony w całości przez samorząd gminy.

 

 OSP w Myszadłach dzisiaj

W skład jednostki wchodzi 37 członków czynnych, 10 członków honorowych, 1 senior i 8 osób należących do drużyny młodzieżowej. Strażacy z OSP Myszadła biorą udział w wielu akcjach ratowniczo – gaśniczych nie tylko na terenie gminy Jadów, ale również w innych miejscowościach, gdzie konieczna jest pomoc. Prócz akcji ratowniczo-gaśniczych jednostka uczestniczy w organizacji festynów i pokazów strażackich oraz w świętach patriotycznych i kościelnych, podczas których pełni wartę honorową. W dowód uznania jednostka została odznaczona Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, zasłużeni druhowie otrzymali Dyplomy Uznania. Jednostka otrzymała również 6 kompletów mundurów, które poprawią komfort i bezpieczeństwo strażaków podczas akcji bojowych. Ubrania zostały zakupione ze środków budżetu województwa mazowieckiego. Druhowie otrzymali również sztandar.

– Odznaczenia i wyróżnienia, które otrzymali dziś druhowie, są formą wdzięczności za pełnioną służbę. To ochotnicy są często pierwsi na miejscu zdarzeń i udzielają niezbędnej pomocy. Gratuluję pięknego jubileuszu i życzę sił do dalszej pracy w strukturach OSP – mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Liczba wyświetleń: 602

powrót