Aktualności

Druh Mariusz Zagożdżon strażakiem kwietnia

2018.08.13 13:05 , aktualizacja: 2019.03.01 09:00

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Marszałek Adam Struzik i Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa oraz Zbigniew Gołąbek, przewodniczący kapitłu konkursu  gratulują strażakowi Marszałek Adam Struzik i...
  • Uczestnicy spotkania pozują do pamiątkowego zdjęcia Marszałek Adam Struzik...
  • Zdjęcie przedstawia stażaka w mundurze trzymającego pamiątkowy dyplom Druh Mariusz Zagożdżon za...

Zawsze gotowy do akcji. W dzień i w nocy, w każdą pogodę. Codziennie naraża własne życie i zdrowie, aby wypełnić misję. Taki jest druh Mariusz Zagożdżon z OSP Radom, który za odważną i pełną poświęcenia postawę otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Kwietnia 2018”. Nagrodę wręczyli marszałek Adam Struzik i członek zarządu województwa Rafał Rajkowski.

 

– Bycie strażakiem to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja. Druhowie wypełniają ją z ogromnym zaangażowaniem i pasją. Dzięki ich odwadze, profesjonalizmowi oraz odpowiedzialności możemy czuć się bezpiecznie. Dziękujemy im za to, chociażby przeznaczając środki z budżetu Mazowsza na specjalistyczny sprzęt, a także remonty strażnic – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Na ratunek poszkodowanym

Druh Mariusz Zagożdżon od 6 lat działa w OSP w Radomiu. W nocy z 25 na 26 kwietnia, gdy przejeżdżał obok jednego z domów jednorodzinnych w Radomiu, zauważył ogień wydobywający się z komina.

 

– Zatrzymałem samochód, przeskoczyłem przez ogrodzenie budynku i przystąpiłem do akcji – wspomina wydarzenie druh Zagożdżon.

 

Dziwi go postawa innych kierowców – świadków zdarzenia.

– Przede mną przejeżdżały inne samochody, ale żaden się nie zatrzymał. Bardzo mnie to zaskoczyło, bo w tej sytuacji nie trzeba było żadnych specjalnych umiejętności, wystarczył telefon do straży – mówi druh Mariusz Zagożdżon.

Natychmiast wezwał straż pożarną i podjął działania ratownicze. Obudził i wyprowadził z zadymionego domu rodzinę z dwójką małych dziećmi.

– We wnętrzu domu było już duszno. Pootwierałem okna i drzwi, żeby wywietrzyć pomieszczenia – opowiada strażak ochotnik.

 

Jak się później okazało w kominie tego budynku zapaliła się sadza. Dzięki szybkiej i profesjonalnej reakcji druha udało się uniknąć tragedii. Domownicy oraz ich dobytek zostali uratowani. Za tę pełną determinacji postawę w ratowaniu życia innych osób druh Mariusz Zagożdżon otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Kwietnia 2018”.

 

Podziękowania za prospołeczną postawę

Za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc podziękował bohaterowi również Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa.

– Pożary czy wypadki drogowe to codzienność strażaków. Ich praca nie kończy się o godzinie 16. Zawsze są w gotowości, aby nieść pomoc. Tytuł „Strażaka Miesiąca” jest ukłonem w stronę druhów, którzy wykazali się szczególną odwagą i szybką reakcją – zaznacza Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa.

 

Gratulacje „Strażakowi Miesiąca Kwietnia 2018” przekazał także Zbigniew Gołąbek, wiceprezes zarządu Związku OSP RP Województwa Mazowieckiego, przewodniczący kapituły konkursu.

– Ta postawa jest godna naśladowania. Cieszymy się, że w naszych szeregach są strażacy, którzy z takim poświęceniem wypełniają swoje zadania – powiedział.

Liczba wyświetleń: 386

powrót