Aktualności

Pomoc po kolejnych kradzieżach w jednostkach OSP

2018.07.26 14:30 , aktualizacja: 2018.09.17 12:36

Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • dwaj strażacy przymierzają rękawice strażackie Strażacy, którym skradziono...
  • marszałek Adam Struzik wręcza strażakom sprzęt Brak sprzętu to brak...
  • manekiny w strojach strażackich Strażacy otrzymali m.in....
  • strażacy obecni na uroczystości przekazania sprzętu Samorząd Mazowsza w latach...

Motopompy, piły do drewna, agregaty prądotwórcze i ubrania o wartości w sumie blisko 60 tys. zł trafiły do strażaków ochotników z OSP Rosocha, Rożce (powiat grójecki) i Piekary (powiat żyrardowski). W ten sposób samorząd Mazowsza wsparł kolejne jednostki, którym złodzieje zrabowali sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

 

– To bardzo niepokojące zjawisko. Nie jestem w stanie zrozumieć, co kieruje ludźmi, którzy okradają innych. W tym przypadku bulwersuje to tym bardziej, że przez tego typu działania strażacy nie mogą wykonywać swojej pracy. Brak sprzętu to brak możliwości gaszenia pożarów i ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Dla druhów ochotników, którzy dla dobra innych poświęcają nie tylko swój czas, ale też swoje zdrowie i życie, to szczególnie dotkliwe – mówi marszałek Adam Struzik. – Pamiętajmy też, że wyposażanie jednostek ochotniczych straży pożarnych to proces ciągły i długotrwały, który wymaga dużych nakładów finansowych. W większości przypadków sprzęt, którym dysponują ochotnicy to efekt ich wieloletnich starań i poszukiwania wsparcia z zewnątrz. My doskonale o tym wiemy i dlatego do tej pory na ten cel z budżetu Mazowsza przekazaliśmy już ponad 71 mln zł – dodaje.

W uroczystym przekazaniu sprzętu wzięli także udział radni województwa Zbigniew Gołąbek, Leszek Przybytniak oraz Mirosław Adam Orliński.

Co zginęło?

Dla mazowieckich strażaków tegoroczne wakacje zaczęły się wyjątkowo niekorzystnie. Pod koniec czerwca skradziono sprzęt ratowniczo-gaśniczy należący do strażaków z Kośmina. Ten sam los spotkał trzy kolejne jednostki OSP – OSP Rosocha i OSP Rożce (pow. grójecki) oraz OSP Piekary (pow. żyrardowski). Wśród skradzionych rzeczy znalazły się m.in. agregaty prądotwórcze i oddymiające, węże strażackie, motopompy i piły do drewna. Wartość zaginionego sprzętu strażacy z OSP Rożce wycenili na około 50 tys. zł, w przypadku OSP Piekary – około 27 tys. zł, a OSP Rosocha – 2 tys. zł. Aby wspomóc druhów w tej trudnej sytuacji, Zarząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o przekazaniu niezbędnego sprzętu pożarniczego.

 

Co otrzymali?

Do strażaków z OSP w Piekarach i Rożcach trafiły zestawy sprzętu składające się z: motopompy, agregatu prądotwórczego, piły do drewna oraz sześciu kompletów ubrań strażackich. Wartość każdego z nich to ponad 20 tys. zł. Z kolei strażacy z OSP Rożce otrzymali motopompę oraz sześć kompletów kurtek i spodni, 6 par specjalnych butów gumowych, 6 hełmów strażackich oraz 6 par specjalnych rękawic strażackich o wartości ponad 18 tys. zł.

 

Cykliczna pomoc

Ochotnicze straże pożarne w swoich szeregach skupiają łącznie 700 tys. druhów, w tym aż 75 tys. to strażacy z Mazowsza. Od lat strażacy zajmują najwyższe miejsca w rankingach zaufania społecznego.

 

Samorząd Mazowsza w latach 2006–2017 wsparł blisko 3 tys. potrzeb zgłoszonych przez mazowieckie jednostki OSP. Zakup 500 wozów strażackich, 692 pomp pożarniczych, 20 łodzi, 150 zestawów ratownictwa technicznego lub medycznego i 38 systemów powiadamiania sfinansowano środkami z budżetu województwa.

 

Liczba wyświetleń: 542

powrót