Aktualności

Sójka Mazowiecka w Cegłowie po raz XII

2018.07.23 10:10 , aktualizacja: 2018.07.26 15:11

Autor: Grzegorz Skolimowski (OR), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • stół z lokalnymi potrawami przy nim pani marszałek Na degustację lokalnych...
  • Uczestnicy imprezy, w tle stragany Impreza przyciągnęła wielu...
  • Na scenie stoją prowadzący festyn. Niżej logotyp Mazowsza Festyn regionalny Sójka...

W Cegłowie (powiat miński) można było posłuchać muzyki ludowej, nowoczesnej, a także spróbować regionalnych potraw. Wszystko za sprawą festynu regionalnego Sójka Mazowiecka. W wydarzeniu wzięła udział także wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Smacznie i muzycznie

Święto swoją oryginalną nazwę zawdzięcza lokalnej potrawie – pierogowi wykonanemu z cienko rozwałkowanego ciasta, zapiekanego z farszem z kapusty, boczku lub słoniny, kaszy jaglanej i grzybów. Sójka, jako przekąska smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno. Podczas festynu można ją było oczywiście skosztować.

 

Na scenie swoją twórczość zaprezentowały zespoły ludowe m.in. Zorza, Złote Lata z Sokołowa Podlaskiego, Młodzieżówki z Sulejówka i Kądziołeczka z Osiecka. Wystąpili także laureaci III Cegłowskiego Festiwalu Muzycznego Złota Sójka na czele ze zdobywcą Grand Prix Festiwalu – Jakubem Wieczorkiem ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jakubowie.

 

– Dbanie o tradycję i promowanie lokalnych zwyczajów jest niezwykle istotne. Takie działanie nie tylko integrują społeczność gminy, ale też wzbogacają ofertę turystyczno-kulturalną całego województwa. Cieszę się i jednocześnie gratuluję mieszkańcom Cegłowa, że swój lokalny specjał fantastycznie wykorzystali jako produkt turystyczny – podkreśliła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

 

Niezapomniana zabawa

Goście chętnie uczestniczyli w konkursach o tematyce kulinarnej, popularyzujących zdrowy styl życia oraz promujących bezpieczeństwo i higienę pracy w rolnictwie. Jedną z atrakcji był również finał konkursu Miss Gminy Cegłów. Nie zabrakło też propozycji dla najmłodszych. Ogromnym powodzeniem cieszyły się plac zabaw, wesołe miasteczko oraz stoiska z zabawkami, a także zajęcia plastyczne, taneczne prowadzone przez wykwalifikowanych animatorów. Gwiazdami wieczoru byli „Sławomir” oraz „Oddział Zamknięty”.

Liczba wyświetleń: 529

powrót