Aktualności

Studenci z Hong Kongu z wizytą u marszałka

2018.07.11 15:50 , aktualizacja: 2019.03.20 10:53

Autor: Dorota Mądral, Wprowadzenie: Dorota Mądral

  • Grupa zagranicznych studentów siedziąca przy stole Studenci z Hong Kongu z...
  • Studenci wraz z marszałkiem pozują do fotografii Pamiątką spotkania będzie...
  • Zdjęcie przedstawia studentów rozmawiających z urzędnikami Dla studentów spotkanie...
  • Młodzi ludzie słuchają wypowiedzi marszałka Goście zadawali marszałkowi...

Grupa studentów z Hong Kong University of Science and Technology gościła u marszałka Adama Struzika.

 

– Witam was z radością. Jesteście przyszłością waszych krajów i narodów. Dziś świat stoi dla was otworem. Granice nie są barierą, a dzięki internetowi, którym wszyscy się posługujemy, można się szybko i łatwo komunikować. Inicjatywę międzynarodowej wymiany studenckiej uważam za bardzo cenną. Mam nadzieję, że dobrze spędzacie czas, poznajecie Polskę oraz Mazowsze – powiedział na wstępie marszałek Adam Struzik.

 

Zainteresowani Polską i Mazowszem

 

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Studenci obejrzeli prezentację multimedialną na temat potencjału Mazowsza, a następnie zadawali marszałkowi pytania. Interesowało ich m.in. jakie są możliwości studiowania w Polsce dla obcokrajowców. Dopytywali ponadto czy Polska ma opracowaną strategię wspierania małych i średnich przedsiębiorstw, a także dlaczego Mazowsze wybrało współpracę z chińskimi prowincjami Szantung i Hebei oraz na co polska gospodarka kładzie obecnie większy akcent – na rolnictwo czy współpracę z trzecim sektorem.

Marszałek Struzik, odpowiadając na poruszane przez studentów zagadnienia, podkreślił na zakończenie spotkania, że ważną kwestią jest konkurencja między krajami, ale narody powinny ze sobą współdziałać i budować pomosty współpracy.

 

Polsko-chińska współpraca

Samorząd Mazowsza nawiązał współpracę z prowincjami: Hebei, Szantung, Liaoning i Hunan. Pierwsze kontakty z przedstawicielami chińskich prowincji rozpoczęły się w 2006 r. W latach 2006–2014 odbyło się kilka spotkań roboczych, które miały na celu nawiązanie ściślejszych kontaktów bilateralnych. Ponadto Samorząd Województwa Mazowieckiego już trzykrotnie (w roku 2016, 2017 i 2018) uczestniczył w targach China Homelife Poland. Są to targi chińskich producentów w Europie Środkowo-Wschodniej, odbywające się w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie.

 

Międzynarodowa wymiana

Spotkanie odbyło się w ramach przedsięwzięcia pn. Chinese-European Partnership for Development 2018, które służy edukacji w dziedzinie społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności wśród studentów. Tematyka projektu obejmuje wydarzenia gospodarcze i polityczne dotyczące współpracy polsko-chińskiej, a także jej oddziaływania na arenie międzynarodowej. Jest to już ósma edycja tego przedsięwzięcia. Patronat nad tegorocznym wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego. Spotkanie, które odbyło się 11 lipca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie zainicjowało Stowarzyszenie Samorządu Studentów SGH.

Zagraniczni studenci, którzy przyjechali do Warszawy, uczą się w Hong Kongu, a pochodzą z Indonezji, Malezji oraz z Chin.

Liczba wyświetleń: 439

powrót